Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 05 czerwiec 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Bicie rekordu w masowym czytaniu - PSP 37 Wałbrzych

         „Jak nie czytam, jak czytam” te słowa przyświecały akcji bicia rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie. 1.06.2017r. o godz. 10.00 w PSP nr 37 im. Stanisława Staszica, czytało jednocześnie 399! osób. Uczniowie pokazali, że czytaniem można i należy się chwalić.
Uczniowie ustawili się w koła olimpijskie, gdyż od 1.09.2017r. stajemy się szkołą z oddziałami sportowymi.
Oprócz czytanie odbył się konkurs: „Książkowe graffiti” – pisanie tytułów ulubionych książek na czas oraz rozdanie nagród w konkursach: pięknego czytania, ortograficznym, mitologicznym, itp.
Czytaj dalej...

"Mieszkanie Plus" dla wałbrzyszan - mówi Michał Dworczyk (PiS)

     Sytuacja mieszkaniowa w Wałbrzychu wkrótce ulegnie polepszeniu – 5 czerwca br. doszło do podpisania umowy inwestycyjnej pomiędzy BGK Nieruchomości a Wałbrzychem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Przy ulicy Husarskiej zostanie wybudowanych pięć sześcio i siedmio kondygnacyjnych budynków wyposażonych w windy, w których znajdzie się 215 nowoczesnych mieszkań. Do dyspozycji przyszłych najemców będą oddane 157 zewnętrzne miejsca postojowe. Obecnie w Wałbrzychu na lokale z zasobu gminy czeka przeszło 3 tysiące rodzin, dlatego realizacja rządowego programu pozwoli ograniczyć lokalny deficyt mieszkaniowy.
     "Dziękuję rządowi Rzeczpospolitej Polskiej, że wspiera Wałbrzych programem mieszkaniowym, który jest nam tak bardzo potrzebny. Chciałbym również podziękować lokalnym parlamentarzystom, wspierającym zabiegi władz miasta w tej sprawie. Liczę, że podobne pozytywne zakończenie będzie miała sprawa finansowania obwodnicy Wałbrzycha, na której budowę środki przyznało ministerstwo, o czym informował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w styczniu br." - powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. "Możliwość współpracy z BGK Nieruchomości, oznaczająca dobry dla naszego miasta model finansowania, to ogromna szansa dla Wałbrzycha" - dodał.
      Wałbrzych jest jednym z siedmiu miast, obok Wrocławia, Świdnicy, Oławy, Bielawy, Jawora i Głogowa, które zawarły porozumienia z BGK Nieruchomości, ale pierwszą na Dolnym Śląsku gminą, która podpisała warunkową umowę inwestycyjną.
     "Mieszkanie Plus" jest szansą, która pozwoli młodym śmiało patrzeć w przyszłość w najważniejszym dla nich momencie, wtedy, gdy chcą założyć rodzinę. Realizowany program rządu ma także inny wymiar; silnie pro-rozwojowy dla regionu, o sprawy którego Prawo i Sprawiedliwość skutecznie zabiega" powiedział poseł ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk. "Z tych dwóch powodów cieszę się, że skorzystają z niego mieszkańcy Wałbrzycha" - dodał.
      BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu "Mieszkanie Plus", będącego częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). Komercyjny fragment programu zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Program pozwoli na efektywne wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu m.in. Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem, jak również samorządów i inwestorów prywatnych. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ub. r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie.
Czytaj dalej...

MBP w Świdnicy ma nową dyrektorkę

Komisja konkursowa w składzie: Szymon Chojnowski – Zastępca Prezydenta Miasta, Maciej Rataj – Sekretarz Miasta, Joanna Trojan-Skała – kierownik Referatu Kultury UM w Świdnicy, Andrzej Protasiuk i Rafał Fasuga – przedstawiciele Komisji Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy, Anna Grajzer – przedstawiciel Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego „Świdniczanie”, po wysłuchaniu pięciu kandydatów, rekomendowała na stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy panią Ewę Cuban.

Wybór ten został zatwierdzony przez prezydent miasta, Beatę Moskal-Słaniewską. Powołanie na stanowisko dyrektora MBP w Świdnicy nastąpi po otrzymaniu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez placówkę.

Ewa Cuban posiada dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe, w tym od ponad dziesięciu lat piastowała stanowiska związane z zarządzaniem wysokiego szczebla, pełniła m. in. funkcje Dyrektora Generalnego – Prezesa Zarządu w firmie Errata-Press Sp. z o. o.; asystenta zarządu w firmie Errata S.A. Prowadziła także własną działalność gospodarczą w dziedzinie usług marketingowych, administracyjnych i obsługi rachunkowej. Zdobyła doświadczenie we wszystkich kluczowych obszarach zarządzania, od produkcji poprzez logistykę, finanse, zasoby ludzkie, marketing, informatykę i sprzedaż.

W przedstawionej koncepcji pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej jej główną misją jest stworzenie lokalnego centrum wiedzy i aktywności kulturalnej dla mieszkańców miasta i regionu.
- Swobodny dostęp do tej instytucji ma mieć każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, wykształcenia czy też pochodzenia. Otwarcie się na nowe technologie, działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa, promocja a także należyta dbałość o jakość zbiorów to jedne z podstawowych założeń funkcjonowania biblioteki. Sensem jej istnienia jest czytelnik – mówi Ewa Cuban. 

Współpraca z wieloma podmiotami, organizacjami i osobami, pozyskiwanie dodatkowych środków m.in. z programów ogólnopolskich skierowanych do instytucji kultury, banków, sponsorów, stowarzyszeń i fundacji na realizację wyznaczonych celów - to kolejne obszerne tematy zawarte w koncepcji działania MBP.
- Biblioteki przestały już być tylko wypożyczalniami książek, coraz częściej kojarzą się z otwartymi centrami edukacyjnymi i kulturalnymi. W wielu z nich działają kluby i koła czytelnicze, teatralne, muzyczne czy też filmowe – i to jest nasz cel – dodaje Ewa Cuban.
Zgodnie z ogłoszonym konkursem nowa dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej zostanie powołana na okres 3 lat. Swoją pracę rozpocznie z dniem 1 lipca br.

/UM Świdnica/
Czytaj dalej...

.Nowoczesna, wspólnie z mieszkańcami, tworzy Mapę Potrzeb Świdnicy

„Powiedz nam” – taką nazwę nosi ogólnopolska akcja Nowoczesnej. Do wyrażenia  swojej opinii oraz oczekiwań działacze partii zaprosili także Świdniczan. Mieszkańcy mogą bezpośrednio przekazać informacje o swoich pomysłach i problemach, wskazać silne i słabe punkty miasta. To pomysł partii na przygotowania do wyborów samorządowych.

W akcji wzięli już udział mieszkańcy takich miast jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Od dzisiaj swoje pomysły na modernizację miasta mogą wyrazić także Świdniczanie. Pierwsze spotkanie odbyło się na rynku i cieszyło się naprawdę sporym zainteresowaniem. Każdy, niezależnie od wieku czy zawodu, miał okazję przelać swoje myśli na żółtą karteczkę i przykleić ją na wspólną „Mapę Potrzeb”.

- Chcemy, żeby Świdniczanie pomogli nam zbudować mapę potrzeb naszego miasta. Te potrzeby uwzględnimy w naszym programie dla Świdnicy, który zrealizujemy, jeśli wygramy wybory. Chcemy być partią, która będzie współpracowała z mieszkańcami. Stąd pomysł na zadawanie pytań. Dzisiaj to forma żółtych karteczek i tablicy, ale wkrótce zostaną one skatalogowane i przeanalizowane. – komentował akcję Lech Bokszczanin, sekretarz koła świdnickiego partii .Nowoczesna – Mnie osobiście bardzo podoba się karteczka, która mówi o ekologii i inwestycjach ekologicznych w mieście. Autorka chciałaby, by miasto wsparło mieszkańców w zmianie ogrzewania, czyli w przejściu na piece ekologiczne.

IMG_9040.jpg
- Ta Mapa Potrzeb ma być naszym programem samorządowym. Taki, który piszą z nami mieszkańcy i mieszkanki. Taki, dzięki któremu zbudujemy nowoczesną Polskę, nowoczesne województwa, nowoczesne miasta. Najwazniejsi są ludzie, a nie urzędnik czy polityk za biurkiem w swoim biurze - dodał dolnośląski poseł klubu Nowoczesnej Michał Jaros, który poprowadził dziś oficjalne rozpoczęcie akcji w Świdnicy.

Wśród wymienianych przez Świdniczan inwestycji bardzo często pojawiał się aquapark, renowacja kamienic, obwodnica oraz ulepszenie dróg. Wielu mieszkańców skarżyło się na brak atrakcji i miejsc, tworzonych z myślą o najmłodszych. Pojawiły się także prośby m.in. o mniejsze wspieranie kurii biskupiej przez miasto, stworzenie klubików dla seniorów oraz poprawę komunikacji publicznej z innymi miastami.

Podczas dzisiejszego spotkania można było porozmawiać z działaczami partii także o jej nowym programie „Aktywna rodzina”, stanowiącym alternatywę dla programu „500+”.
- Jak sama nazwa wskazuje program ten ma wspierać aktywne rodziny, tych którzy pracują i płacą podatki. Chcemy odejść od transferu pieniędzy, a wprowadzić roczne ulgi podatkowe. 3 tys. zł na jedno, 6 tys. zł na dwójkę, 9 tys. zł gdy jest trójka dzieci i tak dalej. Aktywna rodzina wesprze dużo więcej osób niż program 500+, ponieważ obejmuje również pierwsze dzieci – relacjonuje poseł Jaros - Taki program zmobilizuje ludzi do pracy, a nie do rezygnacji z niej. Oczywiście, programy socjalne np. dla samotnych matek to osobna sprawa...

To dopiero początek rozmów .Nowoczesnej z mieszkańcami Świdnicy. Kolejne spotkania odbędą się w okolicy Biura Poselskiego partii przy ul. Trybunalskiej w dniach: 7, 9, 12 i 14 czerwca w godz. 14.00-17.00.

/JN/
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS