Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: czwartek, 15 czerwiec 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Gminny Festyn Rodzinny w Burkatowie

24 czerwca, boisko w Burkatowie wypełni się dźwiękami piosenek Rozśpiewanych Dzieciaków Gminy Świdnica. W programie także koncert laureatów Gminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Wysypisko", liczne atrakcje dla całych rodzin. Początek już od godz. 15.30.

Serdecznie zapraszamy!
Czytaj dalej...

Piękna procesja Bożego Ciała w Świdnicy

Dziś z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami Świdnicy przeszły liczne procesje. Ta największa, jak co roku, odbyła się w parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława – idąc spod Katedry do Rynku.

Boże Ciało to w Kościele katolickim jedno z ważniejszych świąt. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesjami z Najświętszym Sakramentem po ulicach miasta. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Ta, która odbyła się dzisiaj w parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława zgromadziła pokaźny tłum wiernych, którzy zaraz po mszy świętej przeszli z placu Jana Pawła II, ulicą Pułaskiego, rynkiem, ulicą Grodzką, aż do kościoła pw. św. Józefa na ulicy Kotlarskiej. 


/JN/
Czytaj dalej...

Uważajcie na swoje dzieci i psy!(VIDEO)

Chwasty zabija w kilka minut. W takim samym czasie może zabić człowieka bądź zwierzę. Randap (ang. Roundup), silny środek chwastobójczy stanowiący potencjalne zagrożenie dla żywych organizmów, rozpylany jest na terenie całej Świdnicy bez żadnego ostrzeżenia.

Kilka dni temu w centrum miasta można było napotkać pracowników Farmy Miejskiej, rozpylających po ziemi substancję, trzymaną w butli z napisem „Randap”. Trudno nam było uwierzyć, że tak silny środek chemiczny, używany jest w miejscu publicznym bez jakiegokolwiek wcześniejszego ostrzeżenia w stronę mieszkańców. Zwróciliśmy się więc z zapytaniem o środek chwastobójczy używany w Świdnicy do rzeczniczki Urzędu Miasta. Niestety nasze pytanie zostało zignorowane. Nie znamy więc też komentarza na ten temat żadnego z przedstawicieli władz Świdnicy. Potwierdzenie, że używana substancja to rzeczywiście niebezpieczny Randap, uzyskaliśmy w Farmie Miejskiej od pracownika, który nie wyraził zgody na użycie jego nazwiska w artykule.

Sam Randap to bardzo skuteczny herbicyd, mający zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. O jego szkodliwości powstała nie jedna publikacja, artykuł czy film. Mimo, że o dobry wizerunek produktu dba sztab odpowiednio przeszkolonych osób, wielu przeciwników środka nie boi się mówić głośno o konsekwencjach jakie niesie za sobą jego stosowanie. Amerykańska badaczka Stephanie Seneff, specjalistka ds. badań w Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Technologii w Massachussetts w jednym ze swoich wykładów powiedziała: „Spędzam naprawdę cały swój czas badając tę substancję chemiczną [randap], próbując zrozumieć jej działanie biologiczne i wiążąc je z bardzo licznymi chorobami, które stanowią dziś plagę – chorobami takimi jak cukrzyca, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, różne rodzaje nowotworów”. Wielu naukowców przekonuje, że środek ten jest szkodliwy w szczególności dla kobiet w ciąży, gdyż może wywołać nieodwracalne uszkodzenia płodu. Na załączonych zdjęciach widać, że pracownice Farmy Miejskiej używały Randapu w okolicach jednego z placów zabaw w Świdnicy.

ssss.jpg

- Każdy kontakt z tak silnym środkiem chemicznym może być niebezpieczny dla dziecka. Wystarczy by dotknęło ono spryskanego chodnika, barierki, huśtawki, a następnie, jak dzieci mają to w zwyczaju, włożyło palce do buzi. Może to spowodować silne zatrucie, wymioty, gorączkę. – mówi lekarz pediatra dr Anna Seredyn-Pieniądz – Przy większym stężeniu i bliższym kontakcie z substancją, mogłoby dojść wręcz do śmierci dziecka.

Randap stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi. Może być również bardzo niebezpieczny dla zwierząt. Jak poinformował nas lekarz weterynarii Bartosz Podczasiak w okresie używania Randapu w mieście (tj. na wiosnę) do jego kliniki trafia wiele zwierząt z objawami zatrucia chemicznego.

- Narażone są przede wszystkim małe pieski, które mają delikatny układ pokarmowy, a pyskami są blisko ziemi. Jeśli pies ma styczność ze spryskaną trawą może dojść do silnego zatrucia. Zatrucie powoduje odwodnienie, a to może spowodować śmierć zwierzaka. Randap to trucizna!– alarmuje dr Podczasiak. Lekarz zaznacza, że do takiego zatrucia może dojść zwłaszcza tuż po oprysku. My byliśmy świadkami użycia tego silnego środka o godzinie 7 rano, czyli dokładnie w czasie kiedy większość właścicieli czworonogów wychodzi z nimi na spacer.

Jeśli stwarza on zagrożenie dla psów, na pewno stanowi je także dla wszelkich innych zwierząt, które niekoniecznie zostaną odratowane przez weterynarzy – jeży, kun czy bezdomnych kotów. Sama ulotka produktu informuje, że dzieci i zwierzęta mogą wejść na teren oprysku dopiero „po jego całkowitym wyschnięciu”.  Skąd jednak rodzice mogą wiedzieć, że teren dookoła placu zabaw został właśnie spryskany, skoro miasto nie pozostawia żadnej informacji na ten temat? Podobnie nieświadomi niczego właściciele psów, wyprowadzają swoje pupile, nie wiedząc, że narażają je tym samym na silne zatrucie.

Czy istnieje więc jakaś alternatywa dla tej niebezpiecznej substancji? Odpowiedzi nie trzeba było szukać daleko od Świdnicy. Władze Wałbrzycha już dawno zrezygnowały z używania randapu w przestrzeni miejskiej.
-My z przezorności stosujemy jedynie ręczne, mechaniczne usuwanie chwastów. Taka metoda pochłania, oczywiście, więcej czasu, ale jest ekologiczna i nie stwarza zagrożenia – poinformował nas prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu Bogdan Stanek – Uważamy, że należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu środków chemicznych, zwłaszcza herbicydów, które mogą mieć jakiś wpływ na ludzi. Chcemy chronić nasze środowisko i mieszkańców.

Z jednej strony karmi się nas propagandą, w której Świdnica ma aspiracje do bycia miastem zielonym i ekologicznym. Gdzie pani prezydent własnymi rękoma sadzi drzewa, a rzecznik Urzędu Miasta informuje nas o każdym nowym nasadzeniu w mieście. Z drugiej nikt nie informuje mieszkańców o używaniu niebezpiecznej substancji chemicznej, która skoro zabija chwasty, czemu miałaby nie być szkodliwa dla innych roślin? O dzieciach i zwierzętach już nie wspominając.

Używanie randapu, nawet w przestrzeni publicznej, jest jednak całkowicie legalne. Jak poinformował nas pracownik Farmy Miejskiej – firma posiada na to specjalne pozwolenia. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy to pozwolenie uratuje życie i zdrowie naszego zatrutego dziecka bądź psa?


/JN/
Czytaj dalej...

Już dzisiaj PREMIERA spektaklu "Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich"

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza w weekend na premierę spektaklu „KOKAINA I SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA WSZYSTKICH” w reżyserii Szymona Kaczmarka.


„KOKAINA I SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA WSZYSTKICH” 
Premiera: 16 czerwca 2017 / godz. 19.00 / Scena Kameralna

Z inspiracji: Richard Davenport-Hines „Odurzeni. Historia narkotyków 1500-2000”,
Tom Wainwright „Narkonomia”, Luca Rastello „Przemytnik doskonały. Jak transportować tony kokainy i żyć szczęśliwie”.
REŻYSERIA: SZYMON KACZMAREK
TEKST I DRAMATURGIA: ŻELISŁAW ŻELISŁAWSKI
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: KAJA MIGDAŁEK
OBSADA: KAROLINA KRAWIEC, IRENA SIERAKOWSKA, MICHAŁ KOSELA, RAFAŁ KOSOWSKI,
ZBIGNIEW ANTONIEWICZ [TBK], MARCIN TRZĘSOWSKI [TBK], MICHAŁ WIERZBICKI [TBK]

Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

KOKAINA.jpg    fot. Bartosz Warzecha

Dlaczego robimy spektakl o kokainie?
Ponieważ to temat, który niepokoi, daje do myślenia.
Lubimy dawać widzom do myślenia.
Chcemy Państwa czasem odrobinę zaniepokoić.
Bo pomyślmy – jeden zainwestowany w produkcję kokainy dolar przynosi 1000 dolarów zysku.
Handel tą substancją to wolny rynek w najczystszej postaci, pozbawiony regulacji, ograniczony wyłącznie finezją i okrucieństwem pozostających na nim graczy.
Gdyby w jednej chwili usunąć z globalnej gospodarki wszystkie związane z narkobiznesem pieniądze, upadłyby całe kraje, zniknęłoby kilkanaście procent światowych zasobów gotówki.
Rodzi się zatem pytanie: jak to możliwe, że kokaina to tak opłacalny produkt?
Jest to możliwe, bo rolnik w Kolumbii czy Chile pracuje za grosze. Albo za nic.
Beneficjentami złotego biznesu są przetwórcy, pośrednicy, kolejni pośrednicy, handlarze.
Zupełnie jak z kawą, bananami, ryżem i chińskimi zabawkami.
Jeśli na rynku znajduje się egzotyczny produkt z odległego kraju i wcale nie kosztuje wiele,
można podejrzewać, że gdzieś komuś nie zapłacono.
Zakup czegokolwiek w przydomowym sklepiku – choć często sobie tego nie uświadamiamy – stawia nas za każdym razem przed doniosłym wyborem etycznym.
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu i Teatr Bogusławskiego w Kaliszu chcą dać do myślenia.

REZERWACJA BILETÓW: Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03)
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS