Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: niedziela, 09 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Stare Bogaczowice w oczekiwaniu na Święta Wielkiej Nocy

    Mieszkańcy Gminy Stare Bogaczowice wspólnie pielęgnują wielkanocne tradycje. W miniony weekend na terenie Gminy odbył się Jarmark Wielkanocny oraz wielkopostny koncert kwartetu smyczkowego Filharmonii Sudeckiej. 
       Malowniczy teren Pałacu Struga zamienił się w sobotę w Jarmark Wielkanocny. Do Gminy Stare Bogaczowice przyjechali wystawcy ze świątecznym rękodziełem oraz wyrobami i potrawami, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Można było kupić wiejskie jaja, sery, dżemy, nalewki oraz spróbować przysmaków regionalnej kuchni. Organizatorzy zadbali także o występy artystyczne. Na scenie pojawiła się młodzież z Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach, która zaprezentowała Misterium Męki Pańskiej. Czas umilił także występ muzyczny góralskiej kapeli „Janicki”. Podczas jarmarku odbył się konkurs kulinarny na najciekawszą potrawę z jajem. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu. Tego dnia nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Było malowanie buziek, wspólne zdobienie pisanek i porcelany, zabawy przy muzyce oraz puszczanie mega baniek. Wszystkie dzieci wzięły udział w konkursie szukania czekoladowych jajeczek. „Jarmark Wielkanocny to doskonała okazja do spędzenia radosnego czasu z najbliższymi. Cieszę się, że możemy wspólnie pielęgnować wielkanocne tradycje i jestem przekonany, że wydarzenie to wpisze się na stałe w kalendarz imprez naszej gminy” – mówi Mirosław Lech Wójt Gminy Stare Bogaczowice. 
      Po Jarmarku Wielkanocnym przyszedł czas na uroczystości duchowe. W niedzielę palmową odbył się koncert wielkopostny. Kwartet smyczkowy z Filharmonii Sudeckiej zagrał w Kościele Parafialnym 
w Starych Bogaczowicach. Mieszkańcy Gminy mieli okazję posłuchać utworów Bacha, Schuberta i Mozarta. 


Czytaj dalej...

Żałoba w Świebodzicach

W związku z tragedią, do której doszło 8 kwietnia w Świebodzicach, burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz zarządził trzydniową żałobę.

Informacja o żałobie pojawiła się dzisiaj na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Świebodzice.
Jesteśmy wszyscy pogrążenie w ogromnym szoku i smutku spowodowanym sobotnimi wydarzeniami w naszym mieście. W gruzach zawalonej kamienicy śmierć znaleźli nasi bliscy, przyjaciele, sąsiedzi. — napisali burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans. Władze miasta złożyły także kondolencje rodzinom i bliskim ofiar katastrofy.

Nie ma planów ogłoszenia żałoby narodowej. Jednakże prezydent RP Andrzej Duda wyraził współczucie poszkodowanym, pisząc na jednym z mediów społecznościowych: 
Wyrazy współczucia i wsparcia dla Rodzin. Podziękowania dla służb ratunkowych za profesjonalizm. Jesteśmy z Wami.

006-000-kondolencje.jpg

006-000.jpg
Czytaj dalej...

Biskup świdnicki prosi o modlitwę za ofiary tragedii w Świebodzicach

Biskup diecezji świdniskiej Ignacy Dec  prosi o szczególną modlitwę za ofiary tragedii w Świebodzicach. W tej sprawie napisał list do wszystkich diecezjan, który został dziś przeczytany na każdej mszy we wszystkich kościołach diecezji świdnickiej. Oto jego treść:

Drodzy Diecezjanie!
Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci katastrofą budowlaną, która miała miejsce w sobotę 8 kwietnia w godzinach porannych w Świebodzicach, gdzie runął wielorodzinny budynek usytuowany przy ul. Krasickiego 28. Budynek ten zamieszkiwało 17 osób. Według straży pożarnej aż 80 proc. domu uległo zniszczeniu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 5., w tym nie przeżyło dwoje dzieci. Bilans ofiar może jednak wzrosnąć. 
W związku z tą tragedią u początku Wielkiego Tygodnia, kiedy z wiarą spoglądamy na krzyż Chrystusa, który rzuca światło na nasze ludzkie krzyże, proszę Was, o szczególną modlitwę za poszkodowanych w tej katastrofie budowlanej. Nasz życiowy krzyż zwykle nazywa się cierpieniem. Może być ono fizyczne albo duchowe. Od cierpienia nie jest wolny żaden mieszkaniec ziemi. Krzyż stał przy człowieku w przeszłości, stoi przy nim dziś i będzie stał w przyszłości.
Modląc się za poszkodowanych, prośmy Opatrzność Boga o łaskę zdrowia, potrzebne siły dla ocalałych, aby doznali pomocy, wsparcia i duchowej pociechy. Natomiast dla tragicznie zmarłych, którzy odeszli do wieczności w dramatycznych okolicznościach polecajmy Bożemu Miłosierdziu.
Niech ludzie dobrej woli wielkodusznie pospieszą z pomocą tym, którzy na tę pomoc czekają. Przyłączmy się do inicjatywy Caritas Polska wysyłając SMS o treści Pomagam na numer 72052, lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem ŚWIEBODZICE na adres: CARITAS POLSKA ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 lub Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384. Pozyskane w ten sposób środki, za pośrednictwem Caritas Polska, przekażemy potrzebującym.
Wszystkim włączającym się w jakikolwiek sposób w to dzieło miłosierdzia i samarytańską pomoc z serca błogosławię.
+ Ignacy Dec
Biskup Świdnicki
Czytaj dalej...

Oddaj krew w Świdnicy

Regionalne Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu organizuje cykliczne "wyjazdowe akcje oddawania krwi" na terenie całego Dolnego Śląska. W kwietniu w Świdnicy krew będzie można oddać:

w poniedziałek, 10 kwietnia, 09:00 – 13:00
w Zespole Szkół Ekonomicznych

w czwartek, 13 kwietnia, 09:00-13:00
w ambulansie przy Dworcu PKP

w czwartek, 27 kwietnia, 09:00-13:00
w ambulansie przy Dworcu PKP

Czytaj dalej...

Najwyższe zwycięstwo ŚKPR-u w tym sezonie

  • Dział: SPORT
Najwyższe zwycięstwo w tym sezonie zanotowali piłkarze ręczni ŚKPR-u Świdnica. Ósma w tabeli Tęcza Kościan wyjechała ze Świdnicy z bagażem czterdziestu bramek. Szare Wilki wygrały różnicą siedemnastu trafień. To dobry prognostyk przed absolutnym szlagierem z AZS-em Zielona Góra. - W tym meczu damy z siebie wszystko – już dzisiaj zapowiada najlepszy strzelec zespołu Andrzej Brygier.

Wynik 40:23 obrazuje różnicę, jaka w sobotni wieczór dzieliła obie drużyny. ŚKPR od pierwszych minut zaskoczył przeciwników twardą obroną. Goście mieli duże problemy z jej sforsowaniem. Pierwszą bramkę z gry zdobyli dopiero w 20. minucie. Do tego momentu dwa gole dla Tęczy padły z rzutów karnych, a jeden po dobitce karnego. Na tablicy wyników było wówczas 13:4.

Po tym swoistym blitzkriegu gra nieco uspokoiła się i przewaga przestała rosnąć w tak szybkim tempie. Do przerwy Szare Wilki miały dziesięć bramek zapasu (19:9). Podobny dystans utrzymywał się przez pierwszy kwadrans drugiej połowy. W końcówce podopieczni Grzegorza Garbacza postanowili jeszcze raz wrzucić wyższy bieg. Poprawili obronę, a za cel w ofensywie postawili sobie rzucenie czterdziestu bramek. Udało się, a tę jubileuszową zdobył Brygier.

– W sumie nie spodziewałem się, że zwycięstwo przyjdzie aż tak łatwo – przyznał po spotkaniu Tomasz Wasilewicz. Kolejny raz bramkarze ŚKPR-u mogli być zadowoleni ze swojej postawy. – To jednak także zasługa chłopaków, którzy bardzo mocno pracują w obronie – zaznacza popularny „Misiek”.

Mecz z Tęczą to tylko przedsmak emocji, jakie czekają na kibiców w starciu z AZS-em Zielona Góra. Dwa najlepsze zespoły II ligi zmierzą się w Świdnicy w następnej kolejce. Mecz odbędzie się po świętach – prawdopodobnie w sobotę, 22 kwietnia. Termin może jednak ulec jeszcze zmianie. Ostateczna decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

/ŚKPR/
Czytaj dalej...

Polska Pomaga Świebodzicom

SMS pod numer 72052 o treści POMAGAM
   Zakończono akcję ratunkową po zawaleniu kamienicy w Świebodzicach – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej  wojewoda dolnośląski. Mamy pewność, że pod gruzami nie ma już nikogo – powiedział. 
    Ostatnia z ofiar została wydobyta z gruzowiska wczoraj około godziny 21:00, był to 54-letni mężczyzna. Ofiarami katastrofy są także dwójka dzieci, dwóch mężczyzn i jedna kobieta. Bilans katastrofy to 6 ofiar śmiertelnych i 4 osoby ranne w tym 13-letnie dziecko. Ranni przebywają w szpitalach w Świdnicy, Świebodzicach i we Wrocławiu.

st_2.jpg
    Wczoraj na miejsce katastrofy przybyła premier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
     Wciąż trwają prace nad ostatecznymi ustaleniami przyczyn katastrofy, która pochłonęła 6 ofiar śmiertelnych.  Komisja składająca się z ekspertów budowlanych oraz inspektorów nadzoru budowlanego badająca okoliczności tej tragedii jest niemal pewna, że powodem był wybuch gazu.
     Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz zarządził 3-dniową żałobę. Na flagach budynków administracji pojawiły się czarne kiry. 
      Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o sytuacji w Świebodzicach z premier Szydło. Na razie nie ma planów wprowadzenia żałoby narodowej.

ST_1.jpg
    Uruchomiono specjalne środki finansowe na wsparcie poszkodowanych w katastrofie rodzin. Każdy z nas może pomóc zgłaszając się do diecezjalnego Caritasu w Świdnicy,  do świebodzickiego MOPSU lub wysyłając SMS pod numer 72052 o treści POMAGAM.


Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS