Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 08 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Wielkanoc na ludowo

Babki, mazurki, pisanki, palmy, kurczaczki, króliczki i wiele innych ozdób i smakołyków zawitało dziś na świątecznych stołach wystawców podczas gminnego jarmarku wielkanocnego w Pszennie.

Na wielkanocnym targu organizowanym przez gminę Świdnica zaprezentowało się 32 wystawców -  artyści, twórcy ludowi, harcerze, przedstawiciele sołectw, kół gospodyń i różnych stowarzyszeń. Zakupić można było przepiękne, kolorowe ozdoby świąteczne i skosztować przeróżnych wielkanocnych przysmaków.

Jesteśmy tutaj kolejny raz, atmosfera jest wyśmienita! – mówi zastępca burmistrza Żukowa, miasta partnerskiego gminy Świdnica, Sylwia Laskowska– Panie z naszego koła gospodyń przygotowały przeróżne typowe tradycyjne kaszubskie potrawy: śledzie po kaszubsku, pieczenie, pasztety, ciasta, babki pieczone i babki gotowane.

Na jarmarku stanął długi stół, przy którym mógł usiąść każdy, by wspólnie z innymi mieszkańcami gminy skosztować świątecznych potraw. Gościom czas umilały występy dziecięcych zespołów tanecznych oraz zespoły muzyczne kół gospodyń wiejskich.

Uroczysty czas przygotowań do świąt Wielkiej Nocy to nasza stara polska tradycja i aby ją kultywować, wspólnie z kołami gospodyń i klubami seniora, organizujemy co roku gminny jarmark wielkanocny – opowiadał Krzysztof Jas, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

/JN/
Czytaj dalej...

Diamentowa miłość

Jaki jest przepis na udane małżeństwo? Dużo serca i ciężkiej pracy, umiejętność zawierania kompromisów, spora dawka wyrozumiałości i jeszcze więcej miłości… Wiedzą o tym dobrze dzisiejsi goście Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, którzy świętowali 50 i 60-lecia pożycia małżeńskiego.

W gronie świętujących małżeńskie jubileusze znalazło się osiem par: dwie obchodzące diamentowe gody, czyli 60 rocznicę ślubu - Państwo Janina i Piotr Horodyscy oraz Państwo Zofia i Henryk Urbaś, a także sześć obchodzących złote gody, czyli 50 lat małżeństwa - Państwo Wanda i Franciszek Abramik, Joanna i Stefan Borak, Stanisława i Kazimierz Głogowscy, Christa i Stefan Kaczmarczyk, Helena i Zygmunt Lisowscy oraz Zofia i Jan Solarz. 

Odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na dzisiejszej uroczystości wręczyli je prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, zastępca wójta Gminy Świdnica Zbigniew Kanicki i wójt Gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

W trakcie uroczystości jubileuszowych małżonkowie odnowili swoją przysięgę małżeńską zawartą kilkadziesiąt lat temu, wspominając jednocześnie dzień swojego ślubu. Ceremonia była niezwykle wzruszająca i niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Zespół Taneczny „Krąg” przygotował z tej okazji specjalny występ, na koniec którego zaprosił do tańca także jubilatów oraz władze miasta i gminy.

Jak uzyskać odznaczenie?
Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu). Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice.

/JN/
Czytaj dalej...

Dziś Platforma wierzy w referenda. Jak rządziła to je lekceważyła!

750 tys. podpisów ws JOW-ów - do niszczarki!
1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie wieku emerytalnego -do niszczarki!
Ponad milion za wnioskiem o referendum w sprawie sześciolatków - do niszczarki!
Ponad 300 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej samej sprawie - do niszczarki.
Razem mamy prawie 3,5 mln obywatelskich głosów, które Platforma zlekceważyła.
Czy teraz PO będzie musiała zebrać ponad 3,5mln podpisów żeby sprawa była warta rozwagi?
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS