Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: wtorek, 04 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Wszelkie problemy są do pokonania. Trzeba rozumieć dziecko z autyzmem.

    Powiatowa Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Wałbrzychu służy pomocą rodzinom dotkniętym problemem autyzmu.
     2 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008r. Uznało ono autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS . Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że dzieci z autyzmem każdego roku będzie przybywać. Pragniemy przybliżyć Państwu świat dzieci ze spektrum autyzmu, po to, by móc skuteczniej uczyć i wychowywać je ku samodzielności. Mam nadzieję, że udział w konferencji poszerzy Państwa wiedzę i wzbogaci warsztat pracy.
Czytaj dalej...

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2017

Co najmniej 40 kilometrów nocnej wędrówki w ciszy i samotności. EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się swoich słabości. W tym roku weźmie w nim udział nawet 80 tys. osób z 11 państw!

7 kwietnia, już po raz 9. odbędzie się EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA – kolejny ekstremalny pomysł ks. Jacka WIOSNY Stryczka, przywódcy Szlachetnej Paczki.
Tylko w 2016 roku wydarzenie przyciągnęło 26 tys. uczestników, którzy pokonali 177 tras w Polsce i 11 zagranicą – uczestnicy EDK znaleźli się nawet na Antarktydzie! W tym roku zapisało się ponad 21 tys. osób, a liczba ta stale rośnie!

Na czym polega EDK?
EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się swoich słabości. Polega ono na przejściu nocą przynajmniej 40-kilometrowej trasy w ciszy i samotności. Całej wędrówce towarzyszą rozważania Drogi Krzyżowej, napisane przez zwykłych ludzi. W EDK chodzi o zmierzenie się z ekstremalnym wysiłkiem, by zapoczątkować w sobie zmianę. Tegoroczne rozważania zatytułowane „Droga przełomu” podpowiadają, jak wyjść ze strefy komfortu i odkryć życie na nowo.

Jak wyruszyć?
Ogólnopolskie zapisy na EDK ruszyły 1 marca za pośrednictwem strony www.edk.org.pl. W tym momencie zapisanych jest już 19,5 tys. uczestników, czyli prawie tyle samo, ile pojawiło się na ekstremalnych trasach w ubiegłym roku. Do startu EDK pozostały 3 dni. Dostępnych jest już 427 tras w 241 rejonach w Polsce i za granicą, ale wciąż dopisywane są kolejne. W tegorocznej EDK weźmie udział nawet 80 tys. osób, które pokonają 450 tras w 250 miastach na terenie 11 państw!

W naszym rejonie przewidziane są trzy trasy: w Bielawie, w Ząbkowicach Śląskich i przy Polanicy-Zdrój.

Osoby, które chcą wziąć udział w EDK, powinny zgłaszać się przez stronę www.edk.org.pl. Na większość tras można zapisywać się praktycznie do ostatniej chwili. Niektóre mają jednak ograniczoną liczbę miejsc, więc nie warto zwlekać!


/źródło: EDK, opr.red./

Czytaj dalej...

Multimedialna Filia Biblioteczna zaprasza do wzięcia udziału w III Wałbrzyskim Przeglądzie Literackim Dzieci i Młodzieży

Multimedialna Filia Biblioteczna zaprasza do wzięcia udziału w III Wałbrzyskim Przeglądzie Literackim Dzieci i Młodzieży, pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział Wałbrzych.

Głównym celem Przeglądu jest zachęcenie uczniów do wyciągnięcia swoich, często schowanych w szufladach i folderach, tekstów. Konkurs daje również możliwość wypróbowania swoich sił w niełatwym pisarskim fachu. Rok 2017 ogłoszony został m.in. Rokiem Josepha Conrada, autora wielu książek o tematyce marynistycznej oraz Rokiem Wisły. W związku z tym tę edycję Przeglądu chcielibyśmy poświęcić szeroko pojętej „wodzie”. Zarówno tej w postaci wielkich rzek, mórz i oceanów, dzielących kontynenty, ale i łączących ludzi, jak i tej małej, w postaci kropli, dającej życie człowiekowi i przyrodzie.

Na prace czekamy do końca kwietnia!

Szczegółowe informacje o Przeglądzie znaleźć można na stronie atlanty.pl lub w Multimedialnej Filii Bibliotecznej.Multimedialna Filia Biblioteczna zaprasza do wzięcia udziału w III Wałbrzyskim Przeglądzie Literackim Dzieci i Młodzieży, pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział Wałbrzych.

Głównym celem Przeglądu jest zachęcenie uczniów do wyciągnięcia swoich, często schowanych w szufladach i folderach, tekstów. Konkurs daje również możliwość wypróbowania swoich sił w niełatwym pisarskim fachu. Rok 2017 ogłoszony został m.in. Rokiem Josepha Conrada, autora wielu książek o tematyce marynistycznej oraz Rokiem Wisły. W związku z tym tę edycję Przeglądu chcielibyśmy poświęcić szeroko pojętej „wodzie”. Zarówno tej w postaci wielkich rzek, mórz i oceanów, dzielących kontynenty, ale i łączących ludzi, jak i tej małej, w postaci kropli, dającej życie człowiekowi i przyrodzie.

Na prace czekamy do końca kwietnia!

Szczegółowe informacje o Przeglądzie znaleźć można na stronie atlanty.pl lub w Multimedialnej Filii Bibliotecznej.
Czytaj dalej...

Ukradł auto i prowadził je pod wpływem narkotyków

Przed kilkoma dniami, na terenie Świebodzic, policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę będącegonajprawdopodobniej pod wpływem amfetaminy, co zostanie jeszcze zweryfikowane w wyniku badań krwi. Ponadto wymieniony poruszał się samochodem, który kilka godzin wcześniej ukradł, a jakby tego było mało – nie posiadał uprawnień do kierowania.
 
Kilka dni temu, w Świebodzicach, policjanci zauważyli poruszające się całą szerokością jezdni samochód marki renault. Niezwłocznie zatrzymali go do kontroli przypuszczając, iż kierujący jest pod wpływem alkoholu. 31-letni kierowca okazał się jednak trzeźwy, choć jego zachowanie wskazywało, iż znajduje się pod wpływem jakiegoś środka. Kolejne ustalenia, w tym oświadczenie mężczyzny, pozwoliły na stwierdzenie, iż jest on najprawdopodobniej pod wyraźnym wpływem amfetaminy. Aby dokonać ostatecznej weryfikacji, w toku dalszych czynności kierowcy pobrano krew do badań.

Kontynuując czynności z zatrzymanym funkcjonariusze ustalili ponadto, iż mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, nie był także w stanie odpowiedzieć, do kogo należy prowadzony przez niego samochód, którego dokumentami także nie dysponował.
Policjanci dotarli następnie do właściciela pojazdu, który nawet nie miał świadomości, iż auto kilka godzin wcześniej zostało mu skradzione spod domu w Świebodzicach. Zatrzymany 31-latek przyznał w końcu, iż to on dokonał kradzieży tego samochodu. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, a samochód funkcjonariusze zabezpieczyli na parkingu strzeżonym.

Zatrzymany odpowie teraz za kradzież pojazdu, kierowanie bez stosownych uprawnień, a jeśli wyniki badań krwi będą pozytywne – także za prowadzenie pod wpływem narkotyków.

/źródło: KPP Świdnica/


Czytaj dalej...

Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego w Świdnicy.

W dniu dzisiejszym w świdnickim Teatrze Miejskim odbyły się uroczystości związane z Inauguracją Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego w Świdnicy.

Przez 27 lat w ramach akcji „Polsko-Czeski Rok Kulturalny” zorganizowanych zostało  ponad 1600 różnorodnych wydarzeń społeczno - kulturalnych.W ubiegłym roku odbyło się 98 imprez w 38 miejscowościach, w Polsce i w Czechach. W 2016 roku uroczysta Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kultury odbyła się w dniach od 22 do 24 kwietnia w Pradze.
Dzisiejsze spotkanie otwierała, tłumaczona na język czeski, przemowa Juliana Golaka, przewodniczącego komitetu organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Goście mogli posłuchać także koncertu młodych artystów działających przy Studiu Muzycznym “Katharsis” w Świdnicy.

Podczas Inauguracji zostały wręczone specjalne odznaczenia  „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” działaczom kultury z Polski i Republiki Czeskiej.

Wyróżnieni zostali:

Helena Ogriszczenkova – zaangażowana w polsko-czeską współpracę kulturalną, twórczyni dziecięcych grup baletowych,
Rudolf Vogel – nauczyciel muzyki w Broumovie, organizator polsko-czeskich koncertów,
Henryk Hnatiuk – twórca polsko-czeskiego klubu artystycznego ART KLUB,
Danuta Gołdon-Legler – wieloletnia organizatorka Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskich Bądźmy Rodziną,
Grzegorz Kuzioła – organizator polsko-czeskich spotkań artystycznych i międzynarodowych spotkań wigilijnych,
Barbara Perczyńska – organizatorka różnorodnych wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu,
Mirosława Briń – dyrygent polsko-czeskiego chóru AMICITIA,
Dariusz Chojecki – organizator partnerstwa szkół w Nowej Rudzie i Broumovie.

Nagrody wręczyli  Marszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski, Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jakub Krafik oraz konsul honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu Arkadiusz Ignasiak. 
Czytaj dalej...

Koncert symfoniczny - III Symfonia pieśni żałosnych

   Filharmonia Sudecka zaprasza na koncert symfoniczny 7.04.2017 o godzinie 19 do sali koncertowej przy ulicy Słowackiego 4. Koncert pod nazwą Dzień Muzyki Polskiej wypełni III Symfonia pieśni żałosnych op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego, partię solową sopranu wykona znakomita śpiewaczka Iwona Hossa. Uzupełnieniem koncertu będzie Preludium symfoniczne Edwarda Elgara "Polonia". Orkiestrę poprowadzi Bartosz Żurakowski - pierwszy dyrygent Filharmonii Sudeckiej.
     III Symfonia op. 36 zwana "Symfonią pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego jest dziełem wyjątkowym w kulturze muzycznej XX wieku. Rzadko zdarza się, by utwór z zakresu muzyki poważnej konkurował na listach przebojów z albumami idoli muzyki popularnej. Tak się stało po wydaniu płyty z interpretacją Dawn Upshaw i London Sinfonietty pod dyrekcją Davida Zinmana w roku 1992. Setki tysięcy sprzedanych płyt, kolejki przed sklepami, tygodnie na czołowych miejscach list najlepiej sprzedawanych płyt. Próbowano odpowiadać na pytanie o fenomen III Symfonii Góreckiego. Można znaleźć wiele prób interpretacji zainteresowania tą wyjątkową muzyką. Niektóre bardzo interesujące. Sam Górecki kwitował sukces komercyjny skwapliwą akceptacją, jednocześnie przy próbach racjonalizowania tej nagłej popularności, bo przecież w 16 lat po napisaniu Symfonii (w 1976) powtarzał: ja nie wiem, nie wiem dlaczego tak się stało. III Symfonię Henryka Mikoła Góreckiego usłyszymy w najbliższy piątek w 40 lat po pierwszym wykonaniu, które miało miejsce we Francji w Royan na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Współczesnej 4.04.1977 roku w interpretacji Iwony Hossy - sopran i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego.
Program koncertu uzupełni także Edwarda Elgara Preludium symfoniczne "Polonia" op. 76.

900x600.jpg
Czytaj dalej...

Drugi casting do „Wałbrzych ma Talent”

    Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej. Każdy będzie miał swoje pięć minut. Na najlepszych czeka występ podczas tegorocznych Dni Wałbrzycha, 2 tys. zł, liczne nagrody oraz profesjonalna publikacja w Panoramie Wałbrzyskiej. Zwycięzców otaczamy opieką impresaryjną, promujemy na wydarzeniach organizowanych, współorganizowanych przez WOK.
  Ruszyła siódma edycja wałbrzyskiego konkursu talentów „Wałbrzych ma Talent”, organizowanego przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Przyjdźcie koniecznie, jeśli tańczycie, śpiewacie, żonglujecie, potraficie porwać w świat iluzji lub macie inne ciekawe pomysły na to, aby oczarować jury i publiczność.
    Trio Elegance Akrokar, Angelika Krynicka, Weronika Włodarczyk, Maciej Robak, Marlena Rozicka, Justyna Piela, Justyna Medeksza, zespoły „Wrzask” i „Silentlive”… to tylko część zwycięzców i wyróżnionych w sześciu pierwszych edycjach naszego konkursu. Jeśli chcecie do nich dołączyć, zgłoście się na tegoroczne eliminacje.
Casting: 8 kwietnia, w godz. 10.00-12.00, WOK na Piaskowej Górze. Finaliści wybrani podczas castingów zaprezentują się przed jury i publicznością podczas tegorocznych Dni Wałbrzycha.
Osoby niepełnoletnie powinny przyjść na casting z opiekunem lub posiadać pisemną zgodę na udział w konkursie, podpisaną przez prawnego opiekuna.
Regulamin i zgoda do pobrania na wok.walbrzych.pl 


Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS