Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 03 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

III LO w Wałbrzychu zaprasza na dni otwarte!

8 kwietnia spotykamy się o 10.00 na "Drzwiach Otwartych", corocznej imprezie, podczas której pokazujemy kandydatom do liceum naszą szkołę.

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej placówki  8 kwietnia br. W tym dniu nasze Liceum Ogólnokształcące organizuje „Drzwi Otwarte” dla młodzieży gimnazjalnej.
Od godziny 10.00 będzie można z tej okazji wziąć udział w ciekawych warsztatach, m.in. z chemii, fotografii czy informatyki, posłuchać wykładów dotyczących kina i literatury oraz zobaczyć inscenizację musicalu „Koty” w wykonaniu naszego kółka teatralnego. 

DZIĘKI NAM SPEŁNISZ SWOJE MARZENIA!!

plakat_3.jpg
Czytaj dalej...

KIERMASZ WIELKANOCNY W GŁUSZYCY

   Wielkanocne palmy, świąteczne stroiki i słodkości można było podziwiać w minioną sobotę 1 kwietnia na kiermaszu wielkanocnym organizowanym po raz kolejny przez głuszyckie Centrum Kultury-Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas kiermaszu rozstrzygnięty został także konkurs na najsmaczniejsze ciasto wielkanocne. 
    Na kiermaszu swoje prace i wyroby  zaprezentowali mieszkańcy Głuszycy: Izabela Szymańska, Mariola Trawczyńska z Magdaleną Rogucką, Magdalena Szyszka, Helena Styrbicka, Dominik Przybylski, Klub Relax na czele z Jadwigą Czepil-Kostańską, sołectwo Grzmiąca, świetlica wiejska w Grzmiącej, sołectwo Sierpnica, świetlica wiejska w Sierpnicy, świetlica wiejska w Głuszycy Górnej reprezentowana przez Joannę Burchardt oraz Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna. 
    Jury w składzie: Grzegorz Szymański-Zastępca Burmistrza Głuszycy, Urszula Mrozińska-Prezes Zarządu ZUMiK oraz  Joanna Papieska z restauracji „Stara Piekarnia” w Głuszycy za najsmaczniejsze ciasto wielkanocne uznało ciasto wykonane przez Aleksandrę Podsiadło, miejsce drugie zajęło sołectwo Sierpnica, a miejsce trzecie sołectwo Grzmiąca. Zgodność z tematem konkursu, dobór składników i dodatków, walory smakowe oraz estetyka wykonania ciasta i jego oryginalność były kryteriami, którymi kierowali się członkowie jury oceniający zgłoszone do konkursu ciasta. Nagrody w postaci sprzętu AGD ufundowało CK-MBP. 
   Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu cukierniczego oraz dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w głuszyckim kiermaszu. 


Czytaj dalej...

Plac Drzymały w Świdnicy prawie gotowy

Trwa rewitalizacja skwerów przy pl. Michała Drzymały oraz u zbiegu ulic Wałowej, Gen. Władysława Sikorskiego i Komunardów w Świdnicy. To zadania zgłoszone i wybrane przez mieszkańców w ramach zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Środki przeznaczone w ramach budżetu na realizację tych zadań, to w obu przypadkach ponad 250 tys. zł. 

Na placu Drzymały zakończyły się prace, związane z montażem urządzeń zabawowych i nawierzchni bezpiecznej na placach zabaw. Trwa montaż  ogrodzenia. Wykonano już także nowe oświetlenie parkowe. Na alejkach wewnątrz skweru pojawią się niedługo wiosenne nasadzenia. Całość dopełnią elementy małej architektury – ławki, kosze na odpady, stojaki rowerowe. Trwa także przebudowa części drogowej, w tym istniejących miejsc parkingowych, wraz z wymianą lamp oświetlenia drogowego. 

/źródło: UM Świdnica, opr. red./
Czytaj dalej...

Dyscyplina królewska w Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy

Bystry, spostrzegawczy, cierpliwy i posługujący się logicznym myśleniem – taki jest dobry szachista, nieważne w jakim jest wieku. Z okazji 60-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy w turnieju szachowym swoich sił mogli spróbować najmniejsi mieszkańcy miasta.

W spółdzielni chcemy rozwijać naszą działalność kulturalno-społeczną. Chcemy też, by dzieci oderwały się od komputerów, poznały, zintegrowały. Dlaczego szachy? Ponieważ to dyscyplina królewska i cieszy się zainteresowaniem wśród najmłodszych – mówi prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy  Andrzej Brzozowski i dodaje ze śmiechem – rodzice opowiadają nam, że przez organizowane przez nas turnieje i zajęcia szachowe, sami muszą później godzinami grać ze swoimi pociechami.

Był to już drugi turniej szachowy organizowany przez SM. Wcześniejszy rozegrał się o puchar Prezesa Spółdzielni. Obydwa cieszyły się sporym zainteresowaniem. Warto przypomnieć także, że co czwartek o godzinie 16:30, w Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej odbywają się bezpłatne zajęcia szachowe. Zajęcia prowadzi Mistrz Polski Otwartych Mistrzostw Pracowników Oświaty w szachach szybkich p. Wojciech Kowalczuk.

W sobotniej rozgrywce zwyciężyli:

W kategorii dziewczęta
I miejsce – Wiktoria Kwiatkowska
II miejsce – Liliana Jarząbek
III miejsce – Oliwia Kwiatkowska

W kategorii chłopcy
I miejsce – Ernest Sojski
II miejsce – Hubert Trzos
III miejsce – Oskar Perek 
Czytaj dalej...

Budżet obywatelski w Świebodzicach

Przedstawiamy Państwu zadania, które będą zrealizowane w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Świebodzicach. Są to problemy, które mieszkańcy zgłosili, a które po zweryfikowaniu zostały zakwalifikowane do realizacji.

Jest to czternaście zadań, dotyczących głównie sfery poprawy infrastruktury najbliższego otoczenia. Wszystkie zgłoszenia pochodzą od mieszkańców.

- Będziemy te zgłoszenia sukcesywnie realizować, tak jak co roku, a nawet jeżeli coś się przesunie w czasie, to będzie wykonane w roku następnym – komentuje burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Cieszę się, że po raz kolejny mieszkańcy zgłosili za pośrednictwem formuły budżetu obywatelskiego swoje pomysły i potrzeby.

Zadań było więcej, jednak część nie może być zrealizowana chociażby z prostej przyczyny, iż miasto nie jest właścicielem czy zarządcą terenu. Tak było w przypadku ekranów dźwiękochłonnych w obrębie Osiedla Sudeckiego, o które po raz kolejny wnioskowali mieszkańcy osiedla – zarządcą drogi jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W tej sprawie występowaliśmy już z pismem do GDDKiA – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

BUDŻET PARTYCYPACYJNY 2017 - plan

L.p.

Nazwa zadania

Lokalizacja

Opis zadania

Określenie problemu

Dane osoby zgłaszającej

1.

 Utwardzenie  dojazdu do     budynków przy ul. Zamkowej – etap I

ul. Zamkowa nr 2-3

Utwardzenie nawierzchni

bardzo zły stan użytkowy

Mieszkańcy ulicy Zamkowej

2.

Utwardzenie  dojazdu do     budynków przy ul. Kolejowej

ul. Kolejowa 26-30

Utwardzenie nawierzchni pod kątem  dostosowania  dla potrzeb osób niepełnosprawnych

likwidacja bariery architektonicznej

Mieszkańcy ul. Kolejowej 26-303.

Oświetlenie ulicy

ul. Piłsudskiego
 i odcinek od ul. Piłsudskiego do ul. Rekreacyjnej (obok ZSZ)


Wprowadzenie oświetlenia odcinka drogi

przejście ulicą po zmroku jest bardzo niebezpieczne.

Mieszkańcy miasta

4.

Budowa osiedlowego parku

Osiedle PiastowskieWzdłuż parkingu przy WCR

Wykonanie ścieżek utwardzonych, nasadzeń, montaż ławek oraz placu zabaw.

Brak miejsca do rekreacji na świeżym powietrzu w obrębie Osiedla Piastowskiego.
W upalne dni brakuje zacienionego miejsca do odpoczynku.


Mieszkańcy miasta
5.

Progi zwalniające

Ciernie od nr 93 – 140

Montaż progów zwalniających – sukcesywnie w miarę posiadanych środków

Droga jest wąska, znajduje się tam kilka niebezpiecznych miejsc, samochody jeżdżą z nadmierną prędkością, często zdarzają się wypadki

Mieszkańcy ulicy

6.

Wymiana nawierzchni ul. Modrzejewskiej

Remont nawierzchni

Jezdnia nigdy nie była remontowana, jest w złym stanie.

Mieszkańcy ulicy7.

Wyznaczenie przejścia dla pieszych

ul. Stawowa

Wyznaczenie
i oznakowanie przejścia dla pieszych .Poprawa bezpieczeństwa.


We wskazanym miejscu nie ma możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię.

Mieszkańcy miasta8.

Remont ulicy

ul. 11 Listopada, odcinek od ul. Jeleniogórskiej do ul. Piasta

Remont nawierzchni

Nawierzchnia jest
w złym stanie wyboista, a po lekkim oblodzeniu zagraża bezpieczeństwu uczestników ruchu.


Mieszkańcy miasta

9.

Zagospodarowanie terenu

Plac przy ul. Wiejskiej

Zagospodarowanie terenu pod kątem miejsca dla wypoczynku

Plac jest niezagospodarowany. Pobliskie ulice zamieszkuje wiele osób starszych
i dzieci, w tym niepełnosprawne.


Mieszkańcy miasta

10.

Remont  chodnika

ul. Parkowa – II etap

Wymiana nawierzchni  i podbudowy

zły stan użytkowy

Mieszkańcy ulicy

11.

Remont nawierzchni chodnika ul. Mikulicza

ul. Mikulicza 4-16 i 11-15

Wymiana nawierzchni i podbudowy

zły stan użytkowy

Mieszkańcy ulicy

12.

Remont  wjazdu na posesję

ul. Świdnicka 46-48

Utwardzenie nawierzchni

zły stan użytkowy

Mieszkańcy posesji

13.

Remont  chodnika

Dojście do Przedszkola od strony ul. Zwycięstwa i ul. Spokojnej

Utwardzenie nawierzchni

zły stan użytkowy

Mieszkańcy miasta

14.

Przebudowa chodnika

w sąsiedztwie placu zabaw przy ul.

Granicznej

Przebudowa z wymianą nawierzchni i podbudowy

zły stan użytkowy

Mieszkańcy miasta


/źródło: UM Świebodzice/
Czytaj dalej...

Nowy wóz strażacki dla OSP Gogołów

Mieszkańcy Gogołowa i okolic mogą spać spokojnie. Od dzisiaj ta część gminy Świdnica jest jeszcze bezpieczniejsza. To dzięki nowemu pojazdowi na stanie Ochotniczej Straży Pożarnej Gogołów, do którego przekazania doszło dziś w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Wysłużony wóz bojowy, STAR 244 (rok. prod. 1980 r.) będący od 4  lat na wyposażeniu OSP Gogołów został zastąpiony na średni wóz bojowy MAN (rok. prod. 2000). Uroczystego przekazania dokonał Komendant Powiatowy PSP w Świdnicy Tomasz Suszwalak, który podarował pani wójt gminy Świdnica Teresie Mazurek oraz pierwszemu strażakowi gminy – małemu Filipowi,  dowód rejestracyjny i kluczyki. Następnie ci przekazali samochód strażakom z OSP Gogołów, a ich kierowca po raz pierwszy „odpalił” samochód.

IMG_1710.jpg

OSP Gogołów, to jedna z ośmiu jednostek ochotniczych straży pożarnych działających w gminie Świdnica. W swoich szeregach mamy 20 czynnych strażaków, 6 wspierających i 8 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej MDP. Nasza jednostka powołana została w latach 50-tych XX w. i przeżywa swoistą  reaktywację. Odnotowaliśmy szczególne zainteresowanie sprawami z zakresu pożarnictwa wśród młodych mieszkańców Gogołowa. Pani sołtys Agnieszka Piaseczna i radna Teresa Bąk też są już w naszej jednostce. Zresztą obecność pań i młodzieży spowodowała, że wokół naszej remizy  skupia się życie wsi i następuje integracja społeczności lokalnej –mówi prezes OSP Gogołów Wojciech Bąk.

Na terenie gminy Świdnica utrzymywanych jest 8 jednostek OSP typu „S”, czyli takich, które posiadają pojazd gaśniczy. Kiedy zaczynaliśmy współpracę, samochody na stanie Straży Pożarnej były średnio 15 letnie. Dziś ta średnia nie przekracza 7 lat  - mówił podczas uroczystości Komendant PSP w Świdnicy, tym samym chwaląc gminę za prężne działanie w celu unowocześnia jednostek OSP.

Sołectwo Gogołów jest najdalej wysuniętą na wschód miejscowością w gminie Świdnica. Tylko w 2015 r. strażacy wyjeżdżali do 16 zdarzeń, a jedną z większych akcji w której brali udział był pożar lasu na zboczach góry Radunia.
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS