Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: czwartek, 20 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Wypadek na drodze krajowej nr 35

Dziś około godziny 13:00 na drodze krajowej nr 35 doszło do zderzenia busa relacji Świdnica-Wrocław, dwóch aut osobowych i samochodu ciężarowego. W sumie w wypadku uczestniczyło 19 osób, 9 z nich zostało rannych, z czego dwie są w stanie ciężkim.  Do wypadku doszło na odcinku między Gniechowicami, a Małuszowem. 

Wciąż trwają utrudnienia ruchu samochodowego w tym miejscu. Policja wyznaczyła objazd przez Zachowice.

Nie są jeszcze znane oficjalne przyczyny zderzenia.
Czytaj dalej...

NOC MUZEÓW PONOWNIE W STAREJ KOPALNI

     Z okazji tegorocznej Nocy Muzeów w nocy z 20 na 21 maja 2017 r. Stara Kopalnia po raz kolejny proponuje specjalne, darmowe, godzinne zwiedzanie, pełne aury tajemniczości.
     Kopalniane szyby, wagoniki z węglem oraz postindustrialne przestrzenie wypełnione zabytkowymi maszynami wraz z narracją przewodników – byłych górników stanowią esencję przemysłowej historii Zagłębia Dolnośląskiego.
    Zwiedzanie Starej Kopalni obejmuje trasę podziemną, naziemną oraz wjazd na wieżę widokową. Proponujemy dwie alternatywne trasy zwiedzania:
1. Sztolnia ćwiczebna i chodnik podziemny – kuźnia – wieża widokowa; godziny zwiedzania ➡ godz. 20:30 / 21:30 / 22:30
2. Sztolnia ćwiczebna i chodnik podziemny – kuźnia – maszynownia; godziny zwiedzania ➡ godz. 20:00 / 21:00 / 22:00 / 23:00.

Uwaga❗ Konieczne jest wcześniejsze dokonanie telefonicznej (74 667 09 70) lub mailowej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) rezerwacji miejsc. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Serdecznie zapraszamy!
Czytaj dalej...

Chuligańskie wybryki na dworcu w Świdnicy

Dnia 18 kwietnia do Straży Miejskiej w Świdnicy wpłynęło zgłoszenia o akcie chuligańskim na Dworcu PKP  Świdnica Miasto. 18-letni świdniczanin uruchomił jedną z gaśnic proszkowych zainstalowanych w holu obiektu, typ samym rozproszając po posadzce jej zawartość. Zachowanie grupy młodych osób, w której przebywał sprawca, zainteresowało operatora monitoringu. Natychmiast w poczekalni zjawił się funkcjonariusz Straży Miejskiej, który przerwał zabawę. Za popełnione wykroczenie nastolatek otrzymał mandat karny w wysokości 100 zł. Poniesie również koszty związane z ponownym napełnieniem gaśnicy.  

Nie jest to pierwszy chuligański wybryk zanotowany na niedawno wyremontowanym dworcu w Świdnicy. Strażnicy bardzo często interweniują z powodu zgłoszeń o publicznym spożywaniu alkoholu bądź niszczeniu mienia w holu dworca. 
Co ciekawe, obecna siedziba Straży Miejskiej znajduje się właśnie w tymże budynku. Widocznie sprawcy chuligańskich aktów, wyznają zasadę, że "najciemniej jest pod latarnią". 
Czytaj dalej...

Skoczkowie w Morawie

   Już jutro w Ośrodku Jeździeckim Stragona odbędzie się wielka impreza skokowa. W Zawodach Ogólnopolskich, Zawodach Regionalnych oraz Zawodach Ogólnopolskich Dzieci i Młodzieży wystartuje prawie 250 koni. Skoczkowie będą rywalizować na dwóch parkurach. Pierwsze przejazdy już jutro o 8.00 rano. Rywalizacja zapowiada się bardzo emocjonująco!
Zapraszamy do Morawy!!!
Czytaj dalej...

III Turniej "Chińczyka" w Świebodzicach


Miasto Świebodzice zaprasza wszystkich miłośników gry Chińczyk - w wieku od 6 do 106 lat - na turniej tej najstarszej gry świata. Odbędzie się on w najbliższą sobotę (tj. 22 kwietnia) o godz. 10:00 w Miejskim Domu Kultury.

Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza.

Na graczy czeka sportowa rywalizacja i słodki poczęstunek.Czytaj dalej...

Muzyczne nastroje w Świdnicy

Świdnicki Ośrodek Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna w Świdnicy zapraszają na koncert w wykonaniu uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia pt. Muzyczne nastroje.

22 kwietnia, godz. 17.00, wstęp 5 zł
sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Muzyka ożywia serce, czasami je uspokaja, bywa szalona, delikatna, wystraszona…Człowiek, poprzez grę na instrumencie wyraża  te nastroje, językiem nut zapisane , kolorowymi dźwiękami z drewna, struny czy metalu wydobywane… Zapraszamy do krainy muzycznych nastrojów, przez którą poprowadzą Państwa uczniowie i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Świdnicy. W programie znajdą się utwory różnych kompozytorów, stylów i epok, m.in. J.S. Bacha, L. van Beethovena, Fryderyka Chopina, Dymitra Kabalewskiego, Kazimierza Serockiego .
Czytaj dalej...

Ostatnie pożegnanie ofiar tragedii w Świebodzicach

W środę 19 kwietnia odbyły się ostatnie pogrzeby ofiar katastrofy. Panią Annę Wiśniewską, jej córkę Marysię oraz Pana Mirosława Ożgę pożegnały tłumy mieszkańców miasta, a także władze centralne i samorządowe.

W ceremonii pogrzebowej wzięli udział: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach Łukasz Kwadrans, Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz, Zastępca Burmistrza Krystian Wołoszyn.

Liturgii przewodził ks. biskup Adam Bałabuch, biskup pomocniczy Diecezji Świdnickiej, a koncelebrowali ją wszyscy proboszczowie świebodzickich parafii. 
Czytaj dalej...

Wygraj bilety w pierwszym rzędzie na występ Andrzeja Grabowskiego w Walimiu!

Udostępnij na swojej osi czasu wydarzenie:
https://www.facebook.com/events/1863372260583249/
i wygraj dwa bilety w pierwszym rzędzie na występ Andrzeja Grabowskiego w dniu 30 kwietnia 2017 r. o godz. 16:00 w CKiT w Walimiu!

Konkurs trwa do 26 kwietnia!
Zwycięzcę poznamy 28 kwietnia!
Bilety w cenie 40 zł do nabycia w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, ul. Kościuszki 2.
Więcej informacji pod numerem tel. 74 8457 230.


Czytaj dalej...

Niezwykła pomoc dla ofiar katastrofy budowlanej

Już ponad 78.000 zł darowizn -tak wygląda obecny stan konta, na który można wpłacać datki dla poszkodowanych w katastrofie budowlanej w Świebodzicach. Władze miasta Świebodzice serdecznie dziękują za przekazane wpłaty wszystkim darczyńcom. Wśród nich są zakłady pracy z terenu miasta, osoby prywatne ze Świebodzic i całej Polski, a także znani artyści.

Zbiórkę z udziałem takich osób, jak m. in. Zofia Czerwińska czy Katarzyna Cerekwicka, zorganizował na portalu pomagam.pl Damian Maliszewski, publicysta i piosenkarz. Dzięki jego akcji zebrano ponad 23.000 zł.

-Jak zawsze przy akcjach charytatywnych mogłem liczyć na wsparcie swoich znajomych i fanów, których mam na Facebooku. Zbiórkę bez zastanowienia wsparli inni artyści, Andrzej Piasek Piaseczny, Katarzyna Cerekwicka, Majka Jeżowska, Ryszard Rembiszewski i Zofia Czerwińska. Akcja była spontaniczna i nie udałaby się, gdyby nie ogromne wsparcie internautów z Polski i zza granicy – mówi Damian Maliszewski. - To ludzie o wrażliwych sercach, często ubodzy, wpłacali nawet symboliczne kwoty. Ogromne podziękowania należą się też portalowi pomagam.pl i mediom, które pomogły w nagłośnieniu tej akcji.

Wpłat będzie można dokonywać do końca kwietnia. Później zgromadzone na koncie środki zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom tragedii z 8 kwietnia. 

/UM Świebodzice, opr.red./
Czytaj dalej...

Statuetki SPiKŚ rozdane

Już po raz  czternasty kapituła Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich przyznała nagrody dla osób wyróżniających się w prowadzonej działalności gospodarczej. 

Wczoraj w Park Hotel odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek SPiKŚ oraz 27. urodziny Stowarzyszenia. Uczestniczyli w niej wicewojewoda Kamil Zieliński, wicemarszałek Iwona Krawczyk, przedstawiciele rady miasta Świdnica oraz rady gminy Świdnica, zaproszeni świdniccy przedsiębiorcy oraz członkowie SPiKŚ.

Statuetki przyznano w czterech kategoriach. Nominowani reprezentowali różne branże i zawody, ale jak mówił prezes stowarzyszenia Andrzej Panas, to co ich łączy to "niezawodna zdolność utrzywania się na obecnym rynku". Nagrodę dla przedsiębiorcy zdobył zarządzający Farmą Miejską Maciej Karpiński. Statuetkę "manager" otrzymał dyrektor spółki KRAUSE Tomasz Kotowski. W kategorii "przedsiębiorca-społecznik" zwyciężyła założycielka fundacji Spichlerz Kultury Violetta Zdziechowska-Mazurek. Za to honorowy prezes Automobilklub Sudecki Ryszard Nowak otrzymał nagrodę w kategorii "kupiec".

Wicewojewoda Kamil Zieliński, w swojej przemowie otwierającej uroczystość, mówił nie tylko o obecnym dolnośląskim rynku pracy, ale poruszał także ważne kwestie szkolnictwa: Studia wyższe nie gwarantują dziś zatrudnienia, a wyszkolony zawód tak. Musimy do tego przekonać rodziców i ich dzieci. 

Podczas gali wręczono również nagrody laureatom konkursu na logo projektu "Zostańcie z nami - miasto i powiat Świdnica". Jego zwycięzcami zostali Mateusz Zawojak i Miłosz Werner. 

/JN/
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS