Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: środa, 19 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Reaktywacja Kinoteatru ZDROWIE w Sokołowsku

Seanse filmowe i dyskusje o kinie już od 29 kwietnia 2017 r. staną się stałą częścią sokołowskiego repertuaru kulturalnych wydarzeń. Reaktywowany Kinoteatr ZDROWIE będzie 13. kinem należącym do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Dolnym Śląsku. Filmem otwarcia będzie „Kwiat wiśni i czerwona fasola” w reżyserii Naomi Kawase. 

W Sokołowsku – miejscu, w którym żywa niegdyś tradycja kinowa służyła rozrywce zamożnych kuracjuszy sanatorium Görbersdorfu. W miejscu, w którym Krzysztof Kieślowski po raz pierwszy spotykał się z fenomenem ruchomego obrazu. W miejscu pełnym ruin, raz po raz przywracanych do życia dzięki działalności Fundacji Sztuki Współczesnej „In Situ”(in situ – czyli „w miejscu”).

Niezwykła architektura nawiązująca do tradycji XIX wieku, scena z orkiestronem, widownia mieszcząca dwieście osób – taką przestrzeń zastaną widzowie nowego studyjnego kina repertuarowego w Kinoteatrze ZDROWIE w Sokołowsku. Reaktywacja kina jest kolejnym przedsięwzięciem twórców Fundacji „In Situ”, która przywraca Sokołowsku miejsca przeznaczone na kulturę, dialog, wymianę myśli i tworzenie.

Nie będzie to nowy byt, a raczej reaktywacja zapomnianej niegdyś części Sokołowska, którego powojenne losy nierozerwalnie wiążą się z Kinoteatrem ZDROWIE. Znana jest historia pierwszych seansów filmowych małoletniego Krzysztofa Kieślowskiego, który – nie mogąc sobie pozwolić na bilet – wdzierał się po kryjomu na dach i razem z kolegami smakował magię wielkiego ekranu. Fundacja zastała budynek w stanie, w którym ten właśnie legendarny dach wymagał kapitalnego remontu. Jak również pozostałe części kupionego przez „In Situ” w 2010 roku kinoteatru. By przywrócić mu funkcje sali kinowej i teatralnej mogącej gościć twórców i widzów, Fundacja remontuje obiekt, zachowując oryginalną architekturę. Wyposażyła kino w projektor, ekran i nagłośnienie. Przystosowała przestrzeń Kinoteatru ZDROWIE do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Rok po roku prowadzi prace remontowe poszczególnych fragmentów obiektu.

Kinoteatr ZDROWIE to nie tylko miejsce oglądania filmów. Będzie kinem studyjnym, przestrzenią wymiany myśli kinematograficznej, przestrzenią warsztatów, wykładów i dyskusji. Stanie się więc w swoim regularnym funkcjonowaniu namiastką spotkań festiwalowych, kiedy to częstotliwość seansów, a także ruch w miasteczku znacznie się zagęszcza. Przestrzeń kinoteatru znają już bowiem doskonale bywalcy organizowanego od sześciu lat festiwalu Hommage à Kieślowski – kilkudniowego wrześniowego święta ambitnego kina, przyciągającego miłośników twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i dzieł filmowych nią inspirowanych.

Na początku swego funkcjonowania pod auspicjami Fundacji kinoteatr był miejscem warsztatów prowadzonych we współpracy z PWSFiTV z Łodzi, to tu odbyła się także prezentacja filmów oraz autorski wykład Abrahama Ravetta.

Kinoteatr w Sokołowsku świetnie sprawdza się także w roli sali teatralnej, goszcząc aktorów tak wybitnych jak Krystyna Janda (wystąpiła na deskach sokołowskiego kinoteatru ze spektaklem „Ucho, gardło, nóż”) oraz Jerzy Stuhr (na sokołowskiej scenie zagrał swojego słynnego „Kontrabasistę”).

Widzowie znów zasiądą w fotelach studyjnego kina w Sokołowsku już 29 kwietnia 2017 r. o godz. 19.00.

Jakiego repertuaru mogą się spodziewać?

Przeważać będą najlepsze ambitne filmy sezonu, laureaci festiwali w Berlinie, Cannes i w Wenecji oraz inne najintensywniej komentowane tytuły ostatnich kilku miesięcy. Bardzo ważnym punktem będą pokazy specjalne, z jednej strony rozmowy o filmach z udziałem ekspertów, nawiązujące do dawnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Sokołowsku, z drugiej spotkania z twórcami, a prócz tego projekcje edukacyjne dla młodzieży. 

Seanse przewidziano na wiosenne i letnie weekendy, by wypełnić piątkowe i sobotnie wieczory ambitnym kinem i dyskusją wokół niego.

Przywrócenie świetności Kinoteatrowi ZDROWIE jest kolejną inicjatywą Fundacji „In Situ”, tworzącej z miasteczka przestrzeń sztuki, pulsujący punkt kulturalnej mapy Dolnego Śląska. Odwiedzający Sokołowsko, miejscowość oddaloną 12 km od Wałbrzycha, mogą zwiedzać także wyremontowaną część monumentalnego neogotyckiego Sanatorium dra Brehmera, tzw. tutejszy „Grunwald”, zastając w jego piwnicach ciemnię fotografii analogowej im. Zygmunta Rytki. Budynek Sanatorium, mianowany przez Fundację Międzynarodowym Laboratorium Kultury, wraz z przylegającym do niego parkiem oraz Kinoteatr ZDROWIE to przestrzenie, w których rozgrywają się powołane przez Fundację festiwale – Festiwal Sztuki Efemerycznej „Konteksty”, Sanatorium Dźwięku i największy – Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski.

W wyremontowanej części Sanatorium funkcjonuje także sala multimedialna, stanowiąca przestrzeń wystawienniczą dla sztuki, posiadająca także doskonałe warunki do prezentacji z zakresu nowych mediów, nowych technologii i dźwięku.

Szczegółowy repertuar nowego studyjnego kina repertuarowego jest dobrany przez wrocławskiego animatora kultury, dziennikarza filmowego oraz wiceprezesa Wrocławskiej Fundacji Filmowej Lecha Molińskiego.

Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU

Organizatorzy:
Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU

Partnerzy:
Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Wrocławska Fundacja Filmowa,
FILTRATOR – Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne, Sołectwo w Sokołowsku. 


Czytaj dalej...

RAJ TUTORIAL u Szaniawskiego

TEATR DRAMATYCZNY IM. J. SZANIAWSKIEGO W WAŁBRZYCHU
22 – 23 kwietnia 2017

RAJ. TUTORIAL
reżyseria: Jędrzej Piaskowski
tekst: Hubert Sulima, Jędrzej Piaskowski i zespół aktorski
/z inspiracji MIDDLESEX Jeffrey’a Eugenidesa/

PRZYJDŹ! ZOBACZ! POCZUJ SIĘ JAK W RAJU!
    W niezwykłych przestrzeniach Starej Kopalni Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na spektakl o szczęściu i marzeniach, który relaksuje i przenosi do innego świata. „Raj. Tutorial” jest przepełniony muzyką, ruchem i dobrą energią. Po raz pierwszy w Polsce spektakl – coachingowy w teatralnej formie. Spektakl bez traumy, bez przekleństw, bez przemocy. Jedyna w Wałbrzychu pozytywna utopia.
Pozwólmy sobie na marzenie! Odważmy się być sobą albo kimkolwiek innym!
22 kwietnia 2017 / godz. 19.00 / Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA
23 kwietnia 2017 / godz. 18.00 / Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA

REZERWACJA BILETÓW:
Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/
Czytaj dalej...

Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym

  • Dział: SPORT
Przed nami kolejne sportowe wydarzenie dla miłośników tenisa stołowego! Tym razem w Hali Widowiskowo-Sportowej o mistrzowskie tytuły rywalizować będą juniorzy. Zapraszamy na Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów w Tenisie Stołowym, które odbędą się w dniach 27 – 30 kwietnia w Centrum AQUA ZDRÓJ!
W zawodach wezmą udział zawodniczki i zawodnicy w przedziale wiekowym 16 – 18 lat. Najwyższa rangą ogólnopolska impreza tenisa stołowego w kategorii młodzieżowej prognozuje wysoki poziom sportowy w walce młodych ludzi o medale i puchary w turnieju drużynowym oraz w kategoriach debel, mikst i tej najważniejszej – indywidualnej. Wstęp wolny!
Komunikat organizacyjny oraz lista zawodników dostępne na stronie:www.pzts.pl

Program:
• 27.04 godz. 9:00 – 20:00 – turniej drużynowy – eliminacje
• 28.04 godz. 9:00 – 20:00 – turniej drużynowy – finały, gry pojedyncze/mieszane – eliminacje
• godz. 13:00 – uroczyste otwarcie zawodów
• 29.04 godz. 9:00 – 20:00 – gry pojedyncze/podwójne/mieszane – eliminacje
• 30.04 godz. 9:00 – 13:30 – gry pojedyncze/podwójne/mieszane - półfinały, finały
Czytaj dalej...

Sukces MDK Świdnica na Przeglądzie Piosenki Patriotycznej

Wyprawa do Wrocławia na trzeci etap XI Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej, okazała się sukcesem dla uczestników pracowni La Chanson Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Karolina Malinowska, Julia. Czyż, Jagoda Kurzawa, Weronika Wąsowska, Róża Madej i Julia Słobodzian , brawurowym wykonaniem piosenki „Ej dziewczyno” zakwalifikowały się do grona laureatów tegorocznej edycji konkursu. Eliminacje wojewódzkie XI Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej odbyły się 08.04.2017 w sali w Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

Szesnaście zespołów i dziewiętnastu solistów wyłonionych w etapach regionalnych oceniało profesjonalne jury w składzie:
Prof. Dr hab Piotr Łykowski – Dziekan Wydziału Wokalnego Akademi Muzycznej we Wrocławiu
Mariola Kolan – Przedstawiciel Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty
Anna Kulińska- Przedstawiciel Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty
Jacek Gawroński – śpiewak, reżyser
Jarosław Zawartko- śpiewak, aktor

Spośród wszystkich wykonawców jury wyłoniło dwudziestkę laureatów koncertu galowego w tym zespół „La Chanson”Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, którzy zaprezentują się publiczności wrocławskiej w Centrum Kultury Wrocław Zachód 28.04.2017 o godz 11.00 . W eliminacjach wojewódzkich wzięła także udział solistka Studia Piosenki La Chanson, Natalia Stankiewicz. Dziewczyny chlubnie kontynuują tradycję krzewienia patriotyzmu w naszej placówce przez muzykę i śpiew. Uczestniczkom i laureatkom dziękujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

/MDK Świdnica/
Czytaj dalej...

Seniorki w rytmie zumby

Zumba to nietypowy taniec, łączący w sobie elementy tańców latynoamerykańskich i aerobiku. Jej energetyczny styl kojarzy się głównie z młodymi ludźmi, ale seniorki ze Świdnicy łamią ten stereotyp.

Spółdzielnia chce rozwijać swoją działalność kulturalno-społeczną oraz integrować mieszkańców. Dlatego też stara się organizować dla nich coraz to więcej zajęć – mówi prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy Andrzej Brzozowski.

Jednym z nich jest, odbywający się dwa razy w tygodniu, trening zumby dla seniorów. Łatwe do nauczenia kroki, rytmiczna muzyka, luźne choreografie i duża dawka energii podczas zajęć wpływa korzystnie na zdrowie, dodaje sił i – jak zapewniają uczestniczki - odejmuje lat! Ponadto jest to świetna okazja do oderwania się od codziennej rutyny i poznania nowych osób z okolicy.

Obecnie zumbę w Spółdzielni trenuje dwadzieścia pań w wieku 50+. Zajęcia prowadzi wykwalifikowana instruktorka tańca i fitnessu Beata Rejek, z pomocą swojego ucznia Daniela, którego panie żartobliwie nazywają „swoim synkiem”. By dołączyć do grupy należy spełniać dwa warunki: być seniorem i mieszkać w obrębie Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy (os. Młodych), ale jak same panie mówią - na ten pierwszy mogą „przymknąć oko”.
Zajęcia odbywają się co wtorek i czwartek o godz. 15:30 w sali głównej Spółdzielni Mieszkaniowej na ul. Marii Skłodowskiej-Curie 8 w Świdnicy. 

/JN/
Czytaj dalej...

Mężczyzna idealny - komedia terapeutyczna

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na komedię terapeutyczną „Mężczyzna idealny”.

21 kwietnia 2017 r., godz. 19, sala teatralna ŚOK
bilety: 75/65 zł do nabycia w Informacji Turystycznej, Rynek/Wewnętrzna 2, tel. 74 852 02 90

Sławny showman telewizyjny, gwiazdor estrady, przeżywa kryzys osobowości i zgłasza się na kurację do kliniki leczenia męskich nerwic. Nie podejrzewa, że to klinika, zupełnie niepodobna – pracujący w niej profesor psychiatrii i pani doktor psychiatrii i biogenetyki owładnięci są ideą „wyprodukowania” mężczyzny idealnego. Pracuje nad tym w ukryciu i już udało się jej „wyhodować” pierwszy egzemplarz mężczyzny idealnego, niestety, z wieloma ukrytymi i jawnymi wadami. Zamierza go zatem udoskonalić. Opracowuje rewolucyjną metodę przeszczepiania osobowości. Ale kto będzie dawcą osobowości dla mężczyzny idealnego? Wybór pada na telewizyjnego showmana, który nie zdaje sobie sprawy, że stał się obiektem eksperymentów, jakich dotąd, ludzkość nie znała.

Producent: Leszek Kwiatkowski
Reżyseria: Stefan Friedmann
Obsada (wymiennie):
Cichopek – Lewińska – Lorska
Milowicz – Kawalec – Dziurman – Ibisz
Damięcki – Ross – Beya-Zaborski – Pręgowski – Kordek
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS