Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: wtorek, 18 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Czy wstrząs podczas katastrofy mógł mieć wpływ na inne budynki?

Poniemiecka kamienica przy ul. Krasickiego w Świebodzicach zawaliła się prawdopodobnie na skutek wybuchu gazu. Silny wstrząs podczas katastrofy mógł mieć wpływ na stan sąsiednich budynków, uszkadzając ich ściany i instalacje. Została wyznaczona specjalna strefa bezpośredniego oddziaływania. Kamienice znajdujące się na jej terenie zostaną poddane szczególnej kontroli.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy Barbara Rajca wydała specjalne ogłoszenie, w którym przypomina zarządcom i wspólnotom o obowiązkowych kontrolach okresowych obiektów mieszkalnych. Szczególną uwagę poświęciła posesjom znajdującym się w sąsiedztwie zawalonej kamienicy w Świebodzicach, pisząc:

„W związku z tragiczną w skutkach katastrofą budowlaną, jaka miała miejsce w dniu 8 kwietnia 2017 roku w Świebodzicach przy ul. Krasickiego 28 przypominam, że na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych, oprócz obowiązku przeprowadzania okresowych kontroli obiektów (…) ciąży także obowiązek zapewnienia kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
W związku ze wstrząsem, jaki powstał w trakcie katastrofy budowlanej, została określona strefa bezpośredniego oddziaływania, która obejmuje posesje położone przy: ul. Krasickiego 16, 18, 20, 22, 24, 24A, 26, 26A, 32; ul. Krasickiego 9, 11A, 11B, 15, 17; ul. Młynarskiej 12, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 24, 26;ul. Szkolnej 17.
Wszyscy właściciele bądź zarządcy wyżej wymienionych posesji zostali pisemnie zobowiązani do niezwłocznego przeprowadzenia takiej kontroli bezpiecznego użytkowania swoich obiektów i przedłożenia w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Świdnicy protokołu kontroli.”


Czytaj dalej...

Nabór do Klubu Futbolu Amerykańskiego w Świdnicy

  • Dział: SPORT
Chcesz poznać futbol amerykański? Chcesz trenować pod okiem najlepszych? Chcesz rywalizować z najlepszymi drużynami w Polsce? To odpowiedni moment by dołączyć do świdnickiego Klubu Futbolu Amerykańskiego WILD BOARS! Nabór do drużyny odbędzie się 23 kwietnia (niedziela) o godzinie 12:00 na boisku szkolnym SP nr 1 (os. Zawiszów).

Klub zapewnia treningi na profesjonalnych boiskach:
- w okresie zimowym na hali 
- w okresie letnim na boiskach ze sztuczną trawą

Klub zapewnia sprzęt do treningów: 
- każdy zawodnik na czas treningu otrzymuje profesjonalny kask i naramiennik 

TRENUJ FUTBOL AMERYKAŃSKI ZA DARMO! Przyjdź i sprawdź czy futbol to sport dla Ciebie, jeśli Ci się spodoba zostaniesz w drużynie, jeśli nie to przynajmniej będziesz wiedział, ze spróbowałeś.

17425138_1814655845453921_6952876771780468590_n.jpg
Czytaj dalej...

Kolejny diler narkotyków ze Świdnicy zatrzymany

Ograniczanie przestępczości narkotykowej to jeden z ważniejszych celów działań policji. W związku z tym funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy podejmują szereg działań w tym zakresie. W ostatnim czasie uzyskali informację operacyjną, iż 27-letni mieszkaniec Świdnicy zajmuje się handlem środkami odurzającymi.
 
W celu weryfikacji powyższej informacji,  przed kilkoma dniami policjanci „odwiedzili” mężczyznę w jego mieszkaniu. Zaskoczony domownik akurat w tym momencie sprzedawał marihuanę 22-letniemu „klientowi”. Sytuację próbował ratować ich 21-letni towarzysz, który na widok funkcjonariuszy bezskutecznie usiłował wyrzucić narkotyki przez okno, w efekcie rozsypując je jedynie na podłodze pokoju. Łącznie przy wymienionych ujawniono prawie 55 gramów marihuany. Cała trójka została zatrzymana.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty posiadania znacznych ilości środków odurzających, udzielania takich środków oraz utrudniania czynności policyjnych. Prokurator zastosował wobec nich poręczenia majątkowe oraz dozór policji. Teraz podejrzani za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

Przypomnijmy, iż za wymienione przestępstwa narkotykowe grożą kary pozbawienia wolności do lat 10, utrudnianie czynności policyjnych jest natomiast zagrożone 5-cio letnią karą więzienia.


/KPP w Świdnicy, asp.sztab. Grzegorz Oleśkiewicz, opr.red./


Czytaj dalej...

Utrudnienia na os. Piastowskim w Świebodzicach

Od 5 kwietnia trwa remont odcinków ulicy Mieszka I i ul. 3 Maja w Świebodzicach. W obrębie ulic utrudnienia potrwają do połowy sierpnia br.

Prace podzielone są na trzy etapy:
I etap –odcinek od skrzyżowania Ks. Bolka do 11 Listopada
II etap – od skrzyżowania 11 Listopada do Henryka Pobożnego (do odcinka, który był już wykonany kilka lat temu)
III etap – od ul. Jeleniogórskiej do Mieszka I
 
Pierwszy etap prac wymagał zamknięcia odcinka ul. Mieszka I od skrzyżowania z ul. Księcia Bolka do skrzyżowania z ul. 11-go Listopada. Prosimy zwracać uwagę na oznakowanie zastępcze. Sugerowany objazd: przez ul. Księcia Bolka i Mieszka Starego/Henryka Pobożnego.
Występują także utrudnienia na ul. Bolesława Śmiałego, dojazd do tej ulicy i zlokalizowanych tam parkingów przez ciąg pieszo-jezdny miedzy ulicą Ks. Bolka a B. Śmiałego.
Zamknięcie odcinka ul. Mieszka I wymagało także zmiany trasy linii komunikacji miejskiej i wyłączenia z użytkowania przystanku komunikacyjnego, zlokalizowanego na remontowanym odcinku drogi. Pasażerowie korzystać będą z sąsiednich przystanków na ul. Mieszka I przy skrzyżowaniach z ul. Krzywoustego i ul. 3-go Maja. 

/źródło: UM Świebodzice, opr.red./
Czytaj dalej...

Podsumowanie czterech dni świąt na dolnośląskich drogach

Miniony okres Świąt Wielkanocnych, to czas intensywnej pracy dolnośląskich policjantów. Podczas czterech dni związanych ze Świętami Wielkanocnymi funkcjonariusze przeprowadzili 4433 różnego rodzaju interwencje, zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 257 osób oraz zatrzymali 87 poszukiwanych. Policjanci czuwali też nad bezpieczeństwem podróżujących. Od piątku do poniedziałku, funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali 105 nietrzeźwych kierujących.

W ciągu czterech dni odnotowano na terenie województwa dolnośląskiego łącznie 27 wypadków, w których 48 osób zostało rannych. Niestety, wśród wymienionych wypadków dwa okazały się śmiertelne - zginęły w nich 2 osoby.
Do powyższych zdarzeń doszło w dniach 15 i 16 kwietnia br. w powiatach kłodzkim i ząbkowickim. W pierwszym z nich po uderzeniu samochodu w drzewo, zginęła 21 – letnia kierująca nim kobieta. W drugim wypadku zginął 21 – letni motocyklista, który zderzył się z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem osobowym.
Dolnośląscy policjanci prowadząc w okresie świąt wzmożone działania kontrolne, ujawnili i zatrzymali 105 osób, które mimo wielokrotnych apeli o trzeźwość, zdecydowały się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów po spożyciu alkoholu.
Okres świąteczny, to nie tylko czas wzmożonej pracy policjantów ruchu drogowego. W ciągu czterech minionych dni funkcjonariusze przeprowadzili 4433 różnego rodzaju interwencji. W wyniku prowadzonych działań, zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 257 osób. W ręce policjantów wpadło też 87 poszukiwanych, w tym 11 nieletnich.

W trakcie powyższych działań na drogach powiatu świdnickiego policjanci przeprowadzili kontrolę 319 pojazdów, nałożyli 160 mandatów karnych, a w 25 przypadkach skończyło się jedynie na pouczeniach. Wykroczenia w przeważającej większości dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej prędkości – funkcjonariusze zatrzymali aż 74 takich kierowców, z których jeden w terenie zabudowanym poruszał się o ponad 50 km/h szybciej niż pozwalają na to przepisy, tracąc tym samym prawo jazdy na 3 miesiące. Za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa ukaranych zostało 13 uczestników ruchu. Ponadto świdniccy policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących i odnotowali 23 kolizje, które zaistniały w trakcie długiego, świątecznego weekendu na terenie naszego powiatu.

/KPP Świdnica/


Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS