Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: piątek, 14 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Bezpieczne Święta Wielkanocne

Już od dziś na drogach i w miejscowościach województwa dolnośląskiego pojawi się znacznie więcej niż zwykle policyjnych patroli dbających o bezpieczeństwo. Okres świąt dla funkcjonariuszy wielu pionów to przede wszystkim czas wzmożonej pracy na rzecz mieszkańców. Policyjna akcja „Wielkanoc 2017” potrwa do późnych godzin wieczornych w poniedziałek, a głównym zadaniem w tym okresie będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym.

Rozpoczęła się policyjna akcja Bezpieczna Wielkanoc 2017”. Głównym zadaniem dolnośląskich funkcjonariuszy będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem objęte zostaną główne ciągi komunikacyjne, drogi wylotowe z miast, a także rejony kościołów i cmentarzy. Funkcjonariusze zadbają o sprawne i bezpieczne przemieszczania się podróżnych, ale również jeśli tylko zajdzie taka potrzeba udzielą stosownej pomocy. Doświadczenia z lat ubiegłych wskazują, że również w tym roku wiele osób, odwiedzając najbliższych, sporo czasu spędzi w drodze. Podróżować będą koleją, autokarami lub własnymi samochodami. Tam też pojawią się policjanci, którzy zwrócą uwagę na bezpieczeństwo podróżnych i ich bagaży na dworcach kolejowych, autobusowych.

Nadkomisarz  Krzysztof Zaporowski z KWP apeluje:

"Pamiętajmy
  • wybierając się w dłuższą podróż powinniśmy być wypoczęci,
  • o sprawdzeniu naszego samochodu – czy są aktualne badania techniczne, czy oświetlenie jest sprawne, czy w spryskiwaczach jest płyn, czy jest gaśnica, koło zapasowe itp.,
  • o sprawdzeniu dokumentów zarówno samochodu jak i kierowcy,
  • przygotujmy sobie plan wyjazdu – trasę przejazdu, miejsca gdzie będziemy mogli odpocząć podczas podróży,
  • o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach,
  • o dostosowaniu prędkości do warunków drogowych oraz swoich umiejętności - jadąc wolniej jedziesz bezpieczniej,
  • nigdy nie wsiadamy za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu."
Podczas wyjazdów powinniśmy też pamiętać również o zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań. Przed wyjazdem należy dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeżeli posiadamy rolety antywłamaniowe to powinny one zostać opuszczone – przecież dlatego je zainstalowaliśmy. O przypilnowanie i zwrócenie uwagi na mieszkanie podczas naszej nieobecności poprośmy zaufanego sąsiada. Nie pozostawiajmy żadnych śladów wskazujących na naszą nieobecność w mieszkaniu np. porozrzucane reklamy na wycieraczce, czy też korespondencja w skrzynce pocztowej. Nie pozostawiajmy kluczy do mieszkania w umówionym miejscu np. w schowku lub pod wycieraczką.

/KPP Świdnica, opr.red./

Czytaj dalej...

Nowy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wałbrzychu

         W poniedziałek 10.04.2017 r. Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura powołał panią Renatę Kościk na stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Nowa Inspektor rozpocznie pracę w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu od 14 kwietnia. Pani Renata Kościk jest mieszkanką Wałbrzycha, ukończyła Politechnikę Wrocławską ma kierunku budownictwo oraz studia podyplomowe w zakresie szacowania nieruchomości. Posiada szereg dodatkowych certyfikatów, uprawnień i kwalifikacji. Dotychczas pracowała na stanowisku Zastępcy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Wałbrzycha. „Pani Renata Kościk, oprócz niezbędnego wykształcenia i kwalifikacji posiada duże doświadczenie zawodowe, niezbędne do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji, jaką jest stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ze wszystkich zgłoszonych kandydatur na to stanowisko pani Ranata Kościk najlepiej wpisuje się w moje oczekiwania. Życzę pani Renacie satysfakcji i owocnej pracy na rzecz mieszkańców naszego Powiatu” – powiedział starosta Jacek Cichura. 

powołanie_Inspektora.JPG
Czytaj dalej...

Śniadanie Wielkanocne w Zespole Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu

     W środę 12 kwietnia w Zespole Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu odbyło się, przygotowane przez wychowanków wraz z opiekunami, spotkanie Wielkanocne. Wśród zaproszonych gości był wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski oraz wiceprzewodnicząca rady powiatu Grażyna Owczarek. Na początku młodzież przedstawiła  świąteczny program artystyczny, a następnie wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Kartka Wielkanocna” oraz rozstrzygnięto konkurs na najlepszy wielkanocny wypiek. Następnie wszyscy zasiedli przy Wielkanocnym stole i spożyli tradycyjny świąteczny posiłek. 
Placówka jest prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.


Czytaj dalej...

Świdnicka Środa Literacka - Anna Micińska

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejne spotkanie w ramach "Świdnicka Środa Literacka". Tym razem będą mieli Państwo okazję posłuchać poezji świdnickiej poetki Anny Marii Micińskiej. Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18 w Galerii Fotografii (Rynek 44) w Świdnicy.

Anna Maria Micińska (ur. 1997) – pianistka, kompozytorka i poetka. Absolwentka I LO w Świdnicy, a także Państwowej Szkoły Muzycznej (I stopnia) i Prywatnej Szkoły Muzycznej (II stopnia) w Świdnicy. Studentka Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a następnie Krakowskiej Szkoły Jazzu. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. Konkursu im. Rafała Wojaczka oraz Wiosny Poetów we Wrocławiu. W 2016 r. znalazła się w ścisłym gronie finalistów „II Ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na Tom Poetycki”. Jej tomik „Problemy współczesnej ornitogamii” ukazał się pod koniec roku nakładem wydawnictwa „Karpowicz”, a na początku 2017 znalazł się na liście książek pretendujących do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – wciąż czekamy na werdykt jury.

wstęp wolny

Micinska-Anna-RGB-580x814_1.jpg

Czytaj dalej...

107. urodziny lekkoatlety ze Świdnicy

14 kwietnia swoje 107. urodziny obchodził najstarszy lekkoatleta w Polsce, Europie, a może i na świecie. Pan Stanisław Kowalski ze Świdnicy, bo o nim mowa, nie obchodził hucznie urodzin. Jedynie skromna delegacja ze Starostwa Powiatowego złożyła solenizantowi serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Pan Stanisław czuje się świetnie, unika stresów, dużo przebywa na świeżym powietrzu. Nie planuje już co prawda startów, ale nadal dużo spaceruje -
mówi Zygmunt Worsa, opiekun sportowy Pana Stanisława. 

Przypomnijmy, Pan Stanisław Kowalski, rocznik 1910, swoją sportową przygodę rozpoczął w wieku lat …104. Do tej pory na Mistrzostwach Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce, wynikiem 7.50, ustanowił nowy rekord Europy w kategorii M 100 w rzucie dyskiem. Pan Stanisław ustanowił także nowe rekordy Polski oraz rekordy Mistrzostw Polski w pchnięciu kulą (4, 27), rzucie dyskiem (7,50) i biegu na 100 m. (34, 50). Jego ostatni start miał miejsce podczas XXV Halowych Mistrzostw Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce w Toruniu, 12 marca 2016 r. 

/Starostwo Powiatowe/
Czytaj dalej...

Bezpłatne wycieczki dla seniorów ze Świdnicy

Zapraszamy świdnickich seniorów (w wieku 60+) do bezpłatnego uczestnictwa w dwóch wyjazdach - 6 maja do czeskiego Trutnowa oraz 10 maja do Kędzierzyna-Koźla.

Podczas pierwszej wycieczki, wspólnie z seniorami z Kłodzka, Kędzierzyna-Koźla, czeskiej Skalicy, Nachodu i Trutnowa będą mogli uczestniczyć w święcie smoka "Už ho nesou!" - wyjątkowej uroczystości upamiętniającej legendę powstania miasta, której towarzyszyć będzie bogaty program kulturalno-rozrywkowy. Do Kędzierzyna-Koźla zapraszamy na Piknik Seniora, odbywający się  ramach X Miejskich Obchodów Dni Seniora.
Wycieczki organizowane są w ramach projektu „Aktywny senior polsko-czeskiego pogranicza” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 - 2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
Zapisy na wyjazd do Trutnowa rozpoczynają się już od wtorku, 18 kwietnia, natomiast na wycieczkę do Kędzierzyna-Koźla od piątku, 21 kwietnia. Prowadzić je będzie Regionalna Informacja Turystyczna i Kulturalna w Świdnicy. Organizator gwarantuje bezpłatny przejazd, ubezpieczenie oraz obiad.

Niezbędne dane do ubezpieczenia i kontaktu:
• imię i nazwisko,
• adres zameldowania,
• PESEL,
• nr telefonu,
• uczestnicy muszą posiadać paszport lub dowód osobisty.

Wyjazd do Trutnowa zaplanowano o godzinie 8.00 w sobotę, 6 maja. Zbiórka na ul. Nauczycielskiej w Świdnicy. W programie m.in. zwiedzanie Muzeum Podkarkonoskiego oraz miasta z przewodnikiem, udział w uroczystościach na trutnowskim rynku.
Wyjazd do Kędzierzyna-Koźla odbędzie się w środę, 10 maja o godzinie 7.00 także z ul. Nauczycielskiej w Świdnicy. Przewidywany powrót do Świdnicy około godziny 20.30. W programie zwiedzanie Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz Kędzierzyna - Koźla z przewodnikiem, udział w polsko - czeskiej biesiadzie integracyjnej przy grillu i wspólnej zabawie z wodzirejem.
Liczba miejsc jest ograniczona - w każdej z wycieczek uczestniczyć może 45 osób - decyduje kolejność zgłoszeń.

/UM Świdnica/
Czytaj dalej...

Udało się! Mały Oluś poleci do Bostonu!

Oluś to mały radosny niewidomy chłopiec, dla którego pojawiła się nadzieja, że zobaczy kiedyś otaczający go świat. Jego rodzice wytrwale zbierali fundusze, by nadzieję tę zamienić w rzeczywistość. Dziś są o milowy krok bliżej do spełnienia swoich marzeń!

Dwa dni temu opisywaliśmy (tutaj i tutaj) historię małego Olusia, który ma szansę odzyskać wzrok. Niezbędne do tego są drogie badania i operacje w klinice okulistycznej w Bostonie. Już sama podróż do Stanów i kosztowne konsultacje znacznie przerastają możliwości finansowe rodziców. Na szczęście się udało! Dzięki pomocy wspaniałych, znajomych i nieznajomych, ludzi w jedyne 28 godzin udało się zebrać ponad 105% zakładanej kwoty.

-Jesteśmy w szoku, że w tak krótkim czasie udało nam się zebrać całą kwotę. Jesteśmy wzruszeni dobrocią i hojnością ludzi. – mówi Adrian Kara, tata Olka. – Co więcej pomoc zaoferowali nam także Polacy mieszkający w okolicach Bostonu.

Maluch wraz z rodzicami poleci do Stanów Zjednoczonych już 29 kwietnia, gdzie zostanie poddany specjalistycznym badaniom w jednej z najlepszych klinik okulistycznych na świecie. Już teraz osoby, które bezinteresownie przekazywały Olkowi darowizny pieniężne, pokazały mu, że otaczający go świat może być piękny. Teraz czas, by przekonał się o tym na własne oczy.

1491918136.png
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS