Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: wtorek, 11 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Wyburzono komin na Zarzeczu w Świdnicy

Około godziny 16, w dniu dzisiejszym, przy ulicy Przemysłowej na osiedlu Zarzecze w Świdnicy wyburzony został stary komin nieczynnej kotłowni Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej.

Świdnicki MZEC  zdecydował o rozbiórce byłej ciepłowni już w tamtym roku. Po obiekcie pozostał jedynie 60-metrowy komin, który szpecił okolicę. Dziś został wyburzony za pomocą
 17,5 kg materiału wybuchowego. Teren operacji został zabezpieczony przez służby specjalistyczne.

/za zdjęcia dziękujemy naszemu czytelnikowi - panu Michałowi/
Czytaj dalej...

Zawodnik ŚKPR reprezentantem Polski!

  • Dział: SPORT
Sebastian Borowski, zawodnik Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej, ma za sobą już trzy występy z orzełkiem na piersi. Na koncie ma także pierwszą  bramkę zdobytą dla Polski.

Sebastian wrócił właśnie z rozgrywanego w Kielcach Międzynarodowego Turnieju Juniorów Młodszych. Impreza odbywała się od 7 do 9 kwietnia. Dla podopiecznych trenera Piotra Obrusiewicza była zwieńczeniem kilkudniowego zgrupowania.


Polacy wygrali całą imprezę. W kolejnych meczach pokonali 33:22 Izrael, zremisowali 26:26 z Węgrami i pokonali 32:22 Norwegów. Borowski zdobył bramkę w spotkaniu przeciwko Norwegii. To już trzeci Szary Wilk - reprezentant Polski juniorów młodszych. Pozostali dwaj to Jakub Matlęga i Maksymilian Paleń. Ten pierwszy występuje również w reprezentacji piłki ręcznej plażowej.Czytaj dalej...

Ku pamięci saperów i ofiar Katynia

Już po raz kolejny świdniczanie uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości te zostały połączone z obchodami przypadającego na 16 kwietnia Dnia Sapera.

Do masowego mordu w Katyniu doszło w kwietniu 1940 roku. Na mocy decyzji władz ZSRR, rozstrzelano strzałem w tył głowy blisko 22 tysiące, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, obywateli Polski. Byli wśród nich oficerowie wojskowi, policjanci, polska inteligencja. Do 1990 roku władze ZSRR odmawiały odpowiedzialności za tę zbrodnię. Ta część historii Polski była przez lata ukrywana, a do dziś wiele związanych z nią kwestii nie zostało rozwiązanych.

W całym kraju odbywają się obchody pamięci ofiar katyńskich. Do tych uroczystości przyłączyli się także świdniczanie - przedstawiciele zawiązków kombatanckich, harcerze, biskupi ewangelicki i katolicki, władze miasta, władze powiatu, poczty sztandarowe świdnickich szkół, uczniowie III LO i mieszkańcy.

Obchody rozpoczęto przy pomniku Sapera, znajdującego się przy Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Następnie miał miejsce uroczysty przemarsz na plac Małgorzaty, gdzie przy Dębie Pamięci kapitana Chołocińskiego odbyły się uroczystości związane z 77. Rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Zebrani złożyli przy pomniku symboliczne znicze pamięci i wieńce.
Czytaj dalej...

Lista potrzebnych rzeczy dla ofiar katastrofy w Świebodzicach

Z powodu licznych zapytań w  sprawie darów dla ofiar katastrofy budowlanej w Świebodzicach, powstała konkretna lista potrzebnych przedmiotów.

Jak informuje oficjalny portal miasta Świebodzice, w tej chwili najpotrzebniejsze są (wyłącznie NOWE) rzeczy dla:

– rocznej dziewczynki (odzież, kosmetyki, pampersy, meble dziecięce)
– chłopiec 14 lat, (160cm, szczupła budowa ciała), roz. M, L, roz. buta 39
– chłopiec 18 lat, (180cm), odzież sportowa, roz. XL, XXL, roz. buta 46
– kobieta 25 lat, (160cm, szczupła budowa ciała) roz. 36-38
– kobieta ok. 60 lat (normalna budowa ciała) roz. 38-40
– kobieta ok. 50 lat (krępej budowy ciała), roz. 44-46
– mężczyzna 22 lat, (176 cm, szczupła budowa ciała), roz. M, L
– mężczyzna ok. 35 lat, (190cm), roz. XL, XXL
– mężczyzna 25 lat, (170cm, normalna budowa ciała), roz. L, XL

Można przekazywać również SPRZĘT RTV / AGD, chemię oraz środki czystości.

Dary można przekazywać: Pon. – śr. – 7.00 – 18.00, Czw. – Pt. – 7.00 – 15.30 w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzicach przy ul. Piłsudskiego 8.
Tel. kontaktowy 74 666 95 70 oraz 74 666 95 72
Czytaj dalej...

Grupa ludzi ujawniająca wałbrzyskie patologie w świdnickim Sądzie

Sprawa z oskarżenia grupy przedsiębiorców przeciwko „ośmiornicy” wałbrzyskiej trwa już od ubiegłego roku. Dotychczas toczyła się w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. Zamieszani są w nią m.in. wałbrzyscy prokuratorzy, sędziowie, inspektorzy drogowi i funkcjonariusze policji. Zdaniem poszkodowanych kategorycznie nie powinna się ona toczyć w wałbrzyskim sądzie, gdyż wiąże się to z brakiem obiektywizmu ze strony sędziów.

Dotychczas trzech sędziów z Sądu Rejonowego w Wałbrzychu złożyło oficjalne wnioski, by ich z tej sprawy wyłączyć. Swoją  prośbę argumentowali niemożnością sądzenia własnych kolegów z pracy. Takiego wniosku nie złożył jednak sędzia Kwiatek, prowadzący dotychczasowe rozprawy min. sprawy jednego z oskarżycieli Jarosława Szymańczaka.
Dziś sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Sędzia przychyliła się do wniosku mecenasa Ludziaka dot. wyłaczenia ze sprawy sędziego Kwiatka i uchyliła zarządzenie sędziego Fryderyka Kwiatka o niedopuszczeniu do prowadzenia sprawy, nakazując dalsze jej prowadzenie przeciwko wałbrzyskim policjantom, prokuratorom i sędziom. Sędzia dodała również, że jest to „rzecz niedopuszczalna, by sędzia Kwiatek sądził w sprawie, w której nie może być obiektywny”.
Poszkodowani będą starali się o uchylenie immunitetów sędziów z Sądu w Wałbrzychu.

O tej sprawie informowaliśmy już wielokrotnie; m.in. w poniższych materiałach:

https://www.youtube.com/watch?v=6YPWMX8r8nk&t=187s
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS