Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 10 kwiecień 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

ŚWIĘTO WŁÓKIENNIKA Z „ZIEMIĄ OBIECANĄ WŁÓKNIARZY”

-Czuję się ogromnie zaszczycony, że mogę w imieniu społeczności głuszyckiej już po raz trzeci podziękować kolejnej grupie pracowników byłych zakładów przemysłu włókienniczego.  Niezmiernie się cieszę, że wśród wyróżnionych w tym roku są także dwaj mieszkańcy Głuszycy, którzy co prawda nie pracowali w przemyśle włókienniczym, ale kultywują pamięć o dawnej świetności naszej Gminy i dbają, by młodsze pokolenie pamiętało o historii Głuszycy i utożsamiało się ze swoją „małą ojczyną” – powiedział burmistrz Głuszycy Roman Głód w czasie uroczystości z okazji Święta Włókiennika zorganizowanej 8 kwietnia w głuszyckim Centrum Kultury. 

Statuetki „Zasłużonych  dla Włókiennictwa” w roku 2017 otrzymali: Zofia Białek, Aleksandra Kubacka, Barbara Wilińska, Irena Bartyńska, Stanisława Micner, Izabela Krzywoń, Adela Cyran, Alicja Derdzikowska, Maria Winiarczyk, Jan Krzesicki, Teresa Oktabska, Helena Skała, Irena Intres, Zenon Intres, Bolesław Harasymowicz, Jerzy Cupiał, Eugeniusz Kwaśnik, Zofia Kasprzycka, Bronisław Wieczorek, Teresa Rawska, Aniela Zalewska, Franciszka Kierat, Stanisław Małek. Statuetki dla „Honorowych Zasłużonych  dla Włókiennictwa” odebrali Stanisław Michalik oraz Grzegorz Czepil.

W drugiej części uroczystości przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła Głuszycka Grupa Teatralna w spektaklu „Ziemia Obiecana Włókniarzy”. Przedstawienie ukazało realia powojennej Głuszycy, do której w poszukiwaniu pracy z różnych zakątków przybyli nowi osadnicy, dźwigający bagaż doświadczeń związanych z okrucieństwami II wojny światowej. Nowe komunistyczne władze walczące z „wrogami ustroju” i splot różnych ludzkich historii, narodowości oraz kultur, a w tle praca w zakładach włókienniczych to obraz Głuszycy ukazany w spektaklu. Nie brakuje jednak scen, które wywołują śmiech u widzów, a to za sprawą zabawnych dialogów i komizmu sytuacyjnego oraz świetnej gry naszych głuszyckich aktorów.

W „Ziemi Obiecanej Włókniarzy” na podstawie scenariusza i w reżyserii Roberta Delegiewicza wystąpili: Agnieszka Musz  jako Rachela, Alina Mączyńska w roli Heleny, Artur Gołda  jako Leon, Edyta Popek - Anna, Iweta Głód - Maria, Magdalena Gołda  jako Magdalena, Magdalena Jarosz - Lidka, Magdalena Kandefer - Marlena, Mirosław Żołopa - Kazimierz, Urszula Mrozińska – Ewa, żołnierze AK - Krzysztof Gołda, Szymon Sławik, Robert Delegiewicz - Komisarz i Roman Głód jako tajemniczy przesłuchiwany. 

Serdeczne gratulacje dla Głuszyckiej Grupy Teatralnej, która po sukcesie grudniowej premiery spektaklu ponownie dostarczyła publiczności niezapomnianych wrażeń. Aktorzy i reżyser planują   już ukazanie dalszych losów bohaterów „Ziemi Obiecanej Włókniarzy”. 

-Na drugą część spektaklu, osadzoną w czasach stanu wojennego,  zapraszamy do CK-MBP w Głuszycy 11 listopada - zapowiedział Robert Delegiewicz.

oprac. SJ
Czytaj dalej...

Harcerze żegnają małą Marysię

Wśród sześciu ofiar śmiertelnych tragedii w Świebodzicach znalazła się mała Marysia, zuchenka jednej ze świebodzickich gromad zuchowych. Hufiec Świdnica ogłosił trzydniową żałobę. 

Na stronie 15. Świebodzickiej Gromady Zuchowej "Czarne stopy" można przeczytać:

"Drodzy rodzice, zuchy, harcerze.
W sobotę 8 kwietnia, w naszym mieście, przy ul.Krasickiego doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęła jedna z naszych zuchenek, Marysia Palmowska.
Marysia miała tylko 9 lat. Do naszej gromady wstąpiła 2lata temu. Była bardzo dzielnym i dobrym zuchem. Przez swoje zuchowe życie była z nami na wielu wyjazdach i koloni w Niesulicach. Zdobyła wiele sprawności oraz 1 gwiazdkę zucha ochoczego. Razem z Marysią w wypadku zginęła jej mama, ojczym oraz jeden z braci, reszta nadal walczy o życie. 
W tej trudnej chwili nasze serca wypełnione są bólem i żalem. Kadra naszej gromady składa najszczersze kondolencje bliskim Marysi."
Czytaj dalej...

Potrzebna pomoc dla ofiar tragedii w Świebodzicach

Z powodu katastrofy budowlanej, do której doszło w sobotę 8 kwietnia w Świebodzicach, mieszkanie straciło pięć rodzin. Potrzebna jest pomoc dla wszystkich ocalałych, którzy pozbawieni zostali całego dorobku swojego życia. Cała Polska angażuje się w akcje pomocowe.

-Na ten moment najważniejsze są dwie sprawy:  zapewnienie opieki psychologa i bezpiecznego lokum wszystkim rodzinom, które ucierpiały w sobotniej tragedii. Uruchomiliśmy także mechanizm przyznania rent specjalnych dla wszystkich poszkodowanych. Na tę chwilę przekazanych zostanie po 6 tysięcy złotych na każdą rodzinę – mówi burmistrz miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz. Ruszyły już remonty lokali dla rodzin które straciły dach nad głową. Jedno lokum jest już gotowe i przeznaczone będzie dla matki z synem, przebywających obecnie w szpitalu w Świebodzicach. Jak informuje rzecznik Urzędu Miasta w Świebodzicach Agnieszka Bielawska: Pozostałe rodziny nie zgłosiły na razie pilnej potrzeby objęcia lokalu, dlatego w tym wypadku rozpoczynamy spokojne przygotowania tych mieszkań, remonty, itd.

Pomoc finansową zapowiedziały także władze państwa. Na chwilę obecną wiadomo, że państwo pokryje koszty związane z pochówkiem sześciu osób, które zginęły w świebodzickiej tragedii.

Do akcji dołączyły także Ośrodek Pomocy Społecznej i Caritas. Jak informuje dyrektor Caritas-u Diecezji Świdnickiej ksiądz dr Radosław Kisiel: Caritas przeznaczy dla poszkodowanych darowiznę pieniężną w kwocie 3 tysiące na każdą osobę dorosłą i 1,5 tysiąca na dziecko. Jeśli będzie taka potrzeba organizacja zwróci się także o pomoc do zaprzyjaźnionych firm, które mogłoby przekazać ofiarom swoje produkty.

Zbiórkę rzeczową prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach przy ul. Piłsudskiego 8. Potrzebne są środki czystości, meble, garnki, buty i ubrania. OPS prosi jednak by rzeczy te były nowe, a nie używane. Zbiórka rozpoczęła się dziś rano, a już teraz do ośrodka wpłynęła spora ilość darów. Więcej informacji na temat potrzebnych rzeczy uzyskać można pod numerem telefonu 74 666 99 28.

Osoby ocalałe w katastrofie zostały pozbawione wszelkich środków do życia. Rannych zostało cztery osoby. Stan trzech z nich lekarze oceniają jako dobry. 13-letni chłopiec, przebywający w szpitalu we Wrocławiu jest w stanie krytycznym, ale stabilnym. W wyniku tragedii osieroconych została dwójka dzieci, które obecnie znajdują się pod opieką swoich dalszych rodzin. Ruszyły już rozprawy sądowe mające na celu przyznania rodzinom opieki prawnej nad poszkodowanymi dziećmi. Wszystkie ofiary znajdują się pod stałą opieką psychologa.

Ofiary katastrofy wspomóc można:
·         wysyłając charytatywny SMS o treści POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
·         dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem ŚWIEBODZICE w Banku PKO BP 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 oraz w Banku Millenium 77 1160 2202 0000 0000 3436 438.
·         bądź na specjalne konto uruchomione przez UM w Świebodzicach: PL 70 1600 1462 1016 7846 2000 0006 (z dopiskiem: POMOC DLA OSÓB POSZKODOWANYCH w KATASTROFIE BUDOWLANEJ).
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS