Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: piątek, 09 czerwiec 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

20 lat Świdnickich Amazonek

Nikt nie może powiedzieć, że ten problem go nie dotyczy. Dziś może i tak, ale jutro? Jubileusz 20-lecia działalności Świdnickiego Stowarzyszenia „Amazonki” jest powodem do zadowolenia, że przez te wszystkie lata pomagając innym, pomagacie sobie nawzajem i za to pragnę w imieniu władz samorządowych Wam serdecznie podziękować – mówiła Teresa Mazurek, podczas jubileuszowych obchodów w teatrze miejskim.
Świdnickie Stowarzyszenie Amazonki powstało w 1997 r. z inicjatywy dr Ewy Kilar, jako Terenowy Oddział Wałbrzyskiego Stowarzyszenia. Osobowość prawną zyskało w 2001 r. W jego szeregach są także panie z gminy Świdnica. Ich zadaniem jest pomoc kobietom dotkniętym chorobą raka piersi.
Na początku może był i strach, załamanie, ale jak same przyznają  oprócz lęku, chemioterapii, ważne jest wsparcie psychiczne. Bo rak to nie wyrok. Każdego dnia udowadniamy, że można i trzeba żyć normalnie, będąc wsparciem dla innych pacjentek oddziałów onkologicznych. Pomagamy przetrwać ten trudny czas i wrócić do normalnego, codziennego życia.
Przez dwadzieścia lat swojej działalności zyskały wielu przyjaciół, czego dowodem była obecność zaproszonych gości.
Słowa uznania kieruję pod adresem obecnej tu dzisiaj pani Ewy Kilar, ordynator oddziału onkologicznego Szpitala „Latawiec”, za popularyzację badań profilaktycznych. Dzięki temu wiele kobiet może uniknąć bólu i cierpienia, a bardzo często zyskuje życie. Mówię to z pełnym przekonaniem, opartym na własnym doświadczeniu. Życzę Świdnickim Amazonkom by pomoc drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania, a w życiu osobistym dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności – dodaje wójt Teresa Mazurek.

/UG Świdnica/
Czytaj dalej...

Wręczenie nagród w XIX edycji konkursku Plastycznego "25 lat PSP..."

     W dniu 7 czerwca 2017 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze odbyła się uroczystość wręczenia nagród w powiatowym etapie ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt: "25 lat PSP- Profesjonalni, Sprawni, Pomocni" oraz wojewódzkiego konkursu "112-ratuje życie".
    Z rąk Starosty Kamiennogórskiego Jarosława Gęborysa, Wicestarosty Małgorzaty Krzyszkowskiej oraz Dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej mł. bryg. Piotra Dubiela, laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody. Ponadto na wszystkie dzieci oraz ich opiekunów czekało wiele atrakcji, min. zwiedzanie strażnicy, pokaz działań ratowniczych oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności "strażackich".
Otrzymaliśmy również informację, że Kinga Blicharz laureatka eliminacji powiatowych zajęła I miejsce w grupie IV eliminacji wojewódzkich.
Wszystkim nagrodzonym dzieciom jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za odwiedziny.
Czytaj dalej...

Już jutro Dzień Dawcy Szpiku w Świdnicy

Już w najbliższą sobotę 10 czerwca 2017 roku, odbędzie się II Dzień Dawcy Szpiku w Świdnicy organizowany przez Świdnickie Forum Rozwoju przy wsparciu Fundacji DKSM. Po ogromnym sukcesie pierwszej edycji Świdnickiego Dnia Dawcy, który odbył się w Galerii Fotografii w zeszłym roku, tym razem zapraszamy do Galerii Świdnickiej, która jest również partnerem wydarzenia. Osoby, które chcą zostać zarejestrowani w bazie danych potencjalnych dawców zapraszamy serdecznie w godzinach 15:00-20:00 do Galerii Świdnickiej przy ulicy Westerplatte 29 w Świdnicy.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,1 milion Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 1 milion. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych Dawców.  Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie. A może to właśnie Ty, uratujesz komuś życie?

Aby zostać potencjalnym dawcą, przyjdź do punktu rejestracyjnego z dowodem osobistym, wypełnij pakiet rejestracyjny zawierający formularz i pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Cały proces trwa ok.10 minut. Następnie komplet zostanie przesłany do fundacji DKMS. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, fundacja wysyła potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 3-4 miesięcy.
Zachęcamy osoby zainteresowane do odwiedzenia naszego punktu w godzinach od 15:00 do 20:00, 10.06.2017 w budynku Galerii Świdnickiej.

/Świdnickie forum Rozwoju/


dzień_dawcy_GŚ.png
Czytaj dalej...

Wystawa ikon z Kijowa w Sokołowsku

      W dniu 8 czerwca 2017 r. na terenie Prawosławnej Parafii św. Archanioła Michała w Sokołowsku otwarto wystawę ikon z Kijowa pt. „Oblicza Bogurodzicy”. Na zaproszenie proboszcza ks. mitrata Eugeniusza Cebulskiego w inauguracji wystawy uczestniczył Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura, który podkreślił ogromną wartość religijną, historyczną i kulturową zaprezentowanych ikon. Otwarcie wystawy poprzedziła krótka doksologia, po której przedstawiono historie najważniejszych eksponatów. Ekspozycja zawiera 107 kopii ikon Bogurodzicy Maryi i są to wierne repliki ikon, datowanych od X do XX wieku. Zachęcamy mieszkańców Powiatu wałbrzyskiego do obejrzenia tej jedynej w swoim rodzaju wystawy. Wystawę można oglądać w dniach od 9 do 11 czerwca w godzinach od 10.00 do 20.00 w Domu św. Męczennicy Elżbiety ks. Fiodorownej przy ul. Parkowej 4 w Sokołowsku.
Czytaj dalej...

Festiwal sztuki i rzemiosła w Świebodzicach

Weekendowych wydarzeń w maju i czerwcu nie brakuje w Świebodzicach. Przed nami Dni Świebodzic, a kolejny weekend zapowiada się niemniej interesująco – VII edycja Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira-art.  To wyjątkowe i jedyne takie wydarzenie artystyczne na Dolnym Śląsku. Zapraszamy do Świebodzic w dniach 16-18 czerwca.
- To właśnie w Świebodzicach, w jednym miejscu, można nie tylko zobaczyć najnowszą ofertę polskiej sztuki i rzemiosła artystycznego, ale także - a może przede wszystkim - spotkać osobiście największych artystów i rzemieślników, którzy tworzą swoje niepowtarzalne dzieła. Podczas Festiwalu jest możliwość obejrzenia, zakupienia a także zamówienia pod własne potrzeby wyrobów jubilerskich, ceramicznych, szkła artystycznego, zegarów, ceramiki artystycznej; niepowtarzalnej odzieży autorskiej, witraży i wielu innych produktów, tworzonych przez wyjątkowych ludzi – zachęca Janusz Kujat, organizator festiwalu.
Wśród wystawców spotkamy m. in. Pawła Borowskiego – światowej sławy artystę tworzącego w szkle, Franciszka Wieganda – mistrza rzemiosła artystycznego w zakresie zegarmistrzostwa, czy Adama Gołembowskiego, uznanego witrażystę.
Targira-art. to także okazja do zabawy ze sztuką na przygotowanych przez organizatorów warsztatach artystycznych.
Niewątpliwie największą atrakcją tegorocznej edycji będzie wystawa malarska Jarosława Jaśnikowskiego. To czołowy polski przedstawiciel nurtu tzw. Świata Alternatywnego. Jego prace podbijają już  światowe rynki sztuki, poczynając od Europy Zachodniej przez  Stany Zjednoczone, aż do dalekiej Australii. Dzieje się tak za sprawą podejścia malarza do rzeczy realnych, który wplata je w świat innego wymiaru. Ukoronowaniem wystawy będzie spotkanie z malarzem w niedzielne południe, 18 czerwca.
 W tym roku podczas Festiwalu będziemy świętować 170. rocznicę rozpoczęcia w Świebodzicach działalności Gustava Beckera - jednego z najsłynniejszych zegarmistrzów XIX wieku. Z tej okazji odbędzie się odczyt poświęcony  historii zegarów, a także wykład o działalności firmy Gustava Beckera. Prawdziwą ozdobą będzie mini wystawa zegarów sygnowanych „kotwicą” Beckera. Na niej znajdzie się zegar wyprodukowany jeszcze za życia naszego jubilata. Czas  pojawi się również na wystawie zdjęć soligrafii Artura Raka.
Zapraszamy do Świebodzic na wyjątkowe spotkanie z wyjątkowymi ludźmi i pięknymi wyrobami artystycznymi.
Więcej informacji o Festiwalu znajduje się na www.targira-art.pl
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. Organizacja festiwalu została wsparta ze środków gminy.

/UM Świebodzice/
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS