Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: piątek, 02 czerwiec 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

20-lecie Koronacji Cudownej Ikony - Krzeszów zaprasza

2 czerwca minie dokładnie 20 lat od momentu, gdy św. Jan Paweł II na prośbę Biskupa Legnickiego Ks. Tadeusza Rybaka, dokonał uroczystej koronacji Cudownej Ikony w Legnicy. Z okazji zbliżającej się rocznicy zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania przed oblicze Krzeszowskiej Łaskawej Pani, aby razem w dniach od 2 do 4 czerwca świętować przy Tronie Łaski.

Od XIII w. wierni modlący się przed Ikoną Łaskawej Pani, dostępują wielu łask. Wykonana na desce o rozmiarach 37x60 cm, przedstawia Maryję - prowadzącą, wskazującą drogę - trzymającą na prawej ręce Emanuela, który zwrócony jest twarzą do swojej matki, drugą ręką wskazując swojego syna. Ikona wykonana jest w stylu włosko-bizantyjskim. Łaciński tytuł ikony to Gratia Sanctae Mariae- Łaska świętej Maryi, co jednocześnie jest najstarszą nazwą krzeszowskiego opactwa.

W trakcie uroczystości wierni, którzy przybędą przed Tron Łaski, będą mieli możliwość adorowania Cudownej Ikony. Przewidziane są również przejście modlitewne Kalwarią Krzeszowską oraz konferencje dotyczące historii najstarszego wizerunku maryjnego jak
i samego opactwa. Spędźmy ten błogosławiony czas przed obliczem Krzeszowskiej Łaskawej Pani.

Program:

2 czerwca 2017 – piątek

18:00 – Eucharystia wieczorna
19:15 – Projekcja filmu „Ziemia Maryi”
21:00 – Nowenna do Matki Bożej Łaskawej i nocna procesja
Po powrocie – Całonocne czuwanie przy ikonie z możliwością osobistej adoracji
24:00 – Pasterka Maryjna w bazylice
Po Eucharystii dalsza część czuwania

3 czerwca 2017 - sobota

6:30 – Godzinki
7:00 – Poranna Eucharystia
12:00 – Główna Msza Święta Jubileuszowa z procesją po placu klasztornym
13:30 – Agapa + występ zespołu folklorystycznego „Janicki”
15:00 – Konferencja naukowa (Liczba miejsc uczestniczących w konferencji naukowej ograniczona.

- 15:00 – przywitanie gości
- 15:10 – I prelekcja dr Anna Sutowicz „Fundatorzy opactwa krzeszowskiego – Anna Przemyślidówna i Bolesław Rogatka”
- 15:45 – II prelekcja mgr Barbara Skoczylas – Stadnik "Madonna Coronata w Krzeszowie"
- 16:20 – III prelekcja dr Wacław Szetelnicki „Trwanie przy Madonnie – benedyktynki w Krzeszowie”
- 17:00 – panel dyskusyjny „jak wyglądały tamte dni” z udziałem kanclerza LKB ks. dra Józefa lisowskiego, Ojca Augustyna Węgrzyna OCSO; mgra Wojciecha Pałczyńskiego; panel poprowadzi ks. Waldemar Wesołowski rzecznik LKB.

Zapisy pod numerem telefonu 510 227 769 oraz mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
18:00 – Eucharystia wieczorna
19:00 – Rozpoczęcie czuwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego
24:00 – Pasterka Maryjna w bazylice

4 czerwca 2017 – niedziela

III Pielgrzymka Solidarności

7:00 – Godzinki
Msze Święte: 7:30,  17:00

10:00 - Msza św. z udziałem chóru SKORANTA z Chojnowa

11:00 - koncert chóru SKORANTA pt. "Krzeszowska Bogarodzico bądź nam Łaskawa"
12:00 – Główna Eucharystia
Czytaj dalej...

Polityczny plac zabaw?

Mieszkańcy placu Drzymały i okolic od lat starali się o rewitalizację zaniedbanego skweru. W końcu się udało – powstało miejsce do odpoczynku i zabawy. Z tej okazji zorganizowano oficjalny apel, podczas którego przedstawiciele władz miasta i powiatu przecięli wspólnie czerwoną wstęgę, symbolizującą otwarcie skweru. Rodzi się jednak pytanie: czy budowa placu zabaw nie jest przypadkiem OBOWIĄZKIEM władz miasta, a nie wydarzeniem wymagającym takiej oprawy?

Na miejscu pojawili się pani prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, starosta powiatowy Piotr Fedorowicz, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zebrani radni, którzy w swoich przemowach dziękowali i gratulowali sobie nawzajem nowo powstałego miejsca wypoczynkowego na pl. Drzymały. Stojąc z boku można było odnieść wrażenie, że właśnie miało tam miejsce wydarzenie niesłychanie ważne, rangą sięgające otwarcia nowego oddziału NASA. Tymczasem radni spotkali się, by oddać do użytku publicznego… plac zabaw.

Nie bagatelizujemy potrzeby na zagospodarowanie tego typu przestrzeni. Rewitalizacja skweru niewątpliwie była potrzebna, a nowe miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne na pewno spełni swoją funkcję, ciesząc wielu okolicznych mieszkańców. Na skwerze stanęły nowe ławki, stojaki rowerowe, nowe drabinki i huśtawki dla dzieci. Odnowiona została nawierzchnia i część zielona.

Radni wielokrotnie podkreślali, że całość inwestycji „kosztowała ponad  870 tysięcy złotych, czyli – proszę państwa – prawie milion!”. Wspomnienie kwoty w tym przypadku nie do końca jest zrozumiałe, gdyż plac został odnowiony dzięki budżetowi obywatelskiemu. Co więcej mieszkańcy okręgu zgłaszali ów projekt trzykrotnie, zanim udało się uzyskać wystarczające poparcie. Nie zrozumiałe są też słowa radnego Wiesława Żurka: „Dziękuję za zgodę na rewitalizację placu”, skierowane do pani prezydent miasta. Zapewnienie miejsca wypoczynkowego mieszkańcom powinno być obowiązkiem, a nie dobrą wolą polityków.

Nie trudno odnieść więc wrażenie, że świętowanie otwarcia placu zabaw z taką „pompą” jest elementem propagandy władz miasta, a w unoszącym się nad nim powietrzu aż czuć nadchodzące wybory samorządowe. Nie podlega dyskusji fakt, że nowy plac zabaw jest dobrą inwestycją. Czy wymaga ona jednak święta, w którym bierze udział więcej radnych i fotoreporterów niż samych zainteresowanych, czyli dzieci i ich rodziców?


/JN/
Czytaj dalej...

Dzień Dziecka od "Serca"

To nie był zwykły piknik z okazji Dnia Dziecka. Było to spotkanie niczym w rodzinnym gronie! Był grill, słodycze i zabawy. Tak swoje święto obchodziły dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”.

- Dzieci w naszym stowarzyszeniu są z różnych środowisk, nierzadko trudnych. Często wymagają wsparcia i pomocy. Takie wspólne spędzanie czasu jest dla nich bardzo ważne. -podkreślała Ewa Górecka, prezes SPDC Serce – Nasi podopieczni są w różnym wieku, ale dobrze się znają i wiele z nich jest dla siebie jak rodzeństwo.

Tego dnia dla dzieci przygotowanych zostało wiele atrakcji – grill, konkurencje z nagrodami, gra terenowa, zabawy z „chustą klanzy” i pływanie łódką. We wspólnej zabawie uczestniczyli także wychowawcy i wolontariusze.

- Wspólnie z mężem, który jest kawalerem Orderu Uśmiechu, wspomagamy SPDC Serce od lat. Pan Marek Michalak [rzecznik praw dziecka –przyp. red.] zaprosił nas do współpracy kiedy miał zaledwie 17 lat. – wspominała pani Jadwiga Kępa, wiceprezes Zarządu „Serce” – Cieszę się, że wciąż mogę współpracować ze stowarzyszeniem i być tutaj dzisiaj, ponieważ dzieci są naprawdę wspaniałe.

Podczas pikniku dopisała pogoda, podobnie jak i humory. Zabawy i nagrody dopasowane zostały do każdej grupy wiekowej. Każde dziecko otrzymało także certyfikat uczestnictwa w wydarzeniu.  

/JN/
Czytaj dalej...

Sportowy Piknik w Świdnicy

Atrakcji nie zabraknie dla małych i dużych. Dmuchany zamek, gra w piłkę w wielkich dmuchanych kulach, przeciąganie liny, a może szybki mecz hokeja na trawie? Do tego interesujące pokazy, konkursy, prezentacje. Zapraszamy do wzięcia udziału w pikniku rekreacyjno-sportowym, który w ramach Dni Świdnicy odbędzie się na obiektach Świdnickiego Ośrodku Sportu i Rekreacji w niedzielę, 4 czerwca!

Organizatorem pikniku jest ŚOSiR przy współpracy z kilkunastoma działającymi w Świdnicy klubami i stowarzyszeniami sportowymi oraz centrami aktywności ruchowej. Cel pikniku jest prosty: promocja aktywnego stylu życia. – Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy do ubrania stroju sportowego i odwiedzenie naszych obiektów całymi rodzinami. Czekamy od godziny 11.00 do 15.00. Co ważne, ze wszystkich atrakcji będzie można korzystać zupełnie za darmo – zaprasza Jerzy Żądło, dyrektor ŚOSiR-u. 
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS