Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Projekcja zakazanego niegdyś filmu o zakładzie "Renifer" w Świdnicy

Projekcja zakazanego niegdyś filmu o zakładzie "Renifer" w Świdnicy
Zapraszamy na wyjątkową projekcję zakazanego filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Nie wiem" o świdnickim zakładzie „Renifer”!

11 czerwca 2017 godz.17:00
Świdnicki Ośrodek Kultury | Sala Teatralna

Mało kto pamięta dziś, że jeden z najważniejszych filmów dokumentalnych w dorobku Krzysztofa Kieślowskiego jest ekranową spowiedzią pracownika Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczo - Rękawiczniczych “Renifer” w Świdnicy. 
Z uwagi na wartość filmową i historyczną, a także lokalny kontekst zdecydowaliśmy się włączyć ten tytuł do programu „Okiem Młodych”. 

Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą: Krzysztof Wierzbicki – współpracownik Kieślowskiego; Maria Bor – artystka-rzeźbiarka, która w otoczeniu zakładu wykonała stojącą po dziś dzień rzeźbę renifera oraz Henryk Buczek - wieloletni pracownik "Renifera", zatrudniony jako główny technolog i kierownik przygotowania produkcyjnego.

„Nie wiem” (1977) to jeden z filmów (obok “Z punktu widzenia nocnego portiera” i „Dworca”), które odwiodły Krzysztofa Kieślowskiego od dokumentu. Reżyser po pierwszych pokazach zakazał rozpowszechniania tej filmowej spowiedzi pracownika dolnośląskich zakładów przemysłowych. 

Po latach możemy cieszyć się wersją ocenzurowaną (bez personaliów poszczególnych aktorów zdarzenia) tego ważnego filmowego świadectwa. Dostajemy przejmujący obraz człowieka, który stracił wiarę w socjalizm i ideę zespołowego działania dla wyższego celu. Wydaje się, że za fiasko peerelowskiego projektu świata pracy Polska płaci cenę do dziś, co przejawia się w niskim zaufaniu społecznym czy dystansie do zbiorowych wysiłków na rzecz wspólnego dobra. Swoje dokłada tutaj późny kapitalizm, ale film pozostaje dowodem trudności, z jakimi mierzyli się Polacy ery socjalistycznej.

Dodaj komentarz

Redakcja portalu daminfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę