Menu
baner Selection DO 05 2017 750x200
banner daminfo ver2

Artykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 19 czerwiec 2017 - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej

Piękna sztuka i rzemiosło w Świebodzicach

Wyroby z drewna, biżuteria, unikatowa odzież; rzeźby, obrazy, witraże – te i wiele innych, pięknych przykładów polskiego rzemiosła mogliśmy obejrzeć na VII Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira 2017 w Świebodzicach. Przez trzy dni hala sportowo-widowiskowa OSiR gościła najlepszych polskich rzemieślników i artystów.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się w piątek, 16 czerwca, z udziałem zaproszonych gości. Wydarzenie tradycyjnie otworzył Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, który od początku honorowo patronuje Targirze.
- Targira to projekt, który ma już swoją tradycję, i który ciągle się rozwija, wpisując się w historię naszego miasta, w którym przecież od wieków rzemiosło było obecne. Dziękuje dyrektorowi za te działania, dzięki niemu możemy w Świebodzicach zobaczyć i spotkać najlepszych artystów i rzemieślników, zobaczyć niepowtarzalne dzieła – podkreślał burmistrz. - To wspaniała promocja Świebodzic, a w kontekście naszej historii -  Świebodzice były przecież miasteczkiem przemysłowców, rzemieślników - to prawdziwy powrót do korzeni.

Gości –m. in. posła na Sejm RP Ireneusza Zyskę, starostę świdnickiego Piotra Fedorowicza, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Świebodzicach Jana Klepca i wielu innych - witał dyrektor i pomysłodawca festiwalu, Janusz Kujat.
- Po raz siódmy witamy w Świebodzicach najlepszych polskich artystów i rzemieślników, cieszymy się, że jesteście z nami – podkreślał Janusz Kujat. – Wydarzenie to będzie kontynuowane, wspólnie z władzami samorządowymi pracujemy nad tym, by Świebodzice nabrały jeszcze większego blasku i były znane nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Jak zawsze na festiwalu można było obejrzeć i zakupić niepowtarzalne wyroby jubilerskie, ceramiczne, szkło artystyczne, zegary, obrazy, autorską odzież, torby, witraże i wiele innych wyrobów.
Wśród wystawców, którzy niema od początku istnienia Targiry biorą udział w tym wydarzeniu, można było spotkać m. in. Pawła Borowskiego – światowej sławy artystę tworzącego w szkle, Franciszka Wieganda – mistrza rzemiosła artystycznego w zakresie zegarmistrzostwa, czy Adama Gołembowskiego, uznanego witrażystę, członka Związku Rzemiosła Polskiego.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja malarstwa Jarosława Jaśnikowskiego, czołowego polskiego przedstawiciel nurtu tzw. Świata Alternatywnego. Jego prace podbijają już światowe rynki sztuki, poczynając od Europy Zachodniej przez Stany Zjednoczone, aż do dalekiej Australii.
Miłośników i pasjonatów zegarów przyciągnęły ciekawe wykłady poświęcone tej tematyce, autorstwa Franciszka Wieganda i Adama Mroziuka. Ten ostatni odczyt miał związek z obchodzoną w tym roku  170. rocznicą uruchomienia w Świebodzicach pierwszej manufaktury  Gustava Beckera - jednego z najsłynniejszych zegarmistrzów XIX wieku. Wykładowi towarzyszyła mini wystawa zegarów sygnowanych słynną „kotwicą” Beckera.
 – Prawdziwą perełką jest najprawdopodobniej najstarszy zegar pochodzący z fabryk Beckera, który powstał jeszcze za życia genialnego zegarmistrza – mówi Adam Mroziuk.

Targirze towarzyszyła ciekawe warsztaty dla najmłodszych- m. in. w ginie, malowanie na szkle.
Organizatorzy wręczyli także doroczne nagrody Art. Nobilium dla najlepszych rzemieślników biorących udział w konkursie.
W trakcie trwania festiwalu obradowała także kapituła Via Artis Polonia, projektu, który zrodził się przy okazji festiwali, by w sposób szczególny uhonorować najlepszych polskich artystów i rzemieślników.

Organizacja festiwalu została wsparta ze środków budżetowych Gminy Świebodzice.

/UM Świebodzice/
Czytaj dalej...

Festiwal Folklorystyczny w Świdnicy

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” i Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na edycję dolnośląską XX Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”.

Ten barwny, wyjątkowy festiwal, odbywa się już po raz 20!
Muzyka, taniec, radość! Zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata!
Tym razem wystąpią zespoły z Polski, Chin, Siedmiogrodu, Czech, Kostaryki, Turcji, Gruzji, Polski.

30 czerwca, godz. 17.00
estrada na świdnickim Rynku
wstęp wolny

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” to organizacja młodzieży łemkowskiej z terenu Legnicy i okolic. Działa od 1991 roku, od kwietnia 1992 roku jako stowarzyszenie społeczno – kulturalne.
Do głównych celów stowarzyszenia należy ratowanie i propagowanie kultury łemkowskiej, inspirowanie badań naukowych w zakresie łemkoznawstwa, prowadzenie działalności dokumentacyjnej, podejmowanie działań mających na celu przełamywanie stereotypów i uprzedzeń narodowościowych, szeroko rozumiana edukacja wielokulturowa, praca z młodzieżą i dziećmi, instytucjonalizacja życia kulturalnego i naukowego Łemków na Dolnym Śląsku.
Dorobek stowarzyszenia to własny budynek w centrum Legnicy, blisko 400 młodych ludzi zaangażowanych w prace na rzecz społeczności lokalnej, kilkaset koncertów, liczne imprezy kulturalne, wystawy, konferencje naukowe, konkursy dla dzieci i młodzieży. Zespół prowadzi jedyne w Polsce Centrum Kultury Łemkowskiej z własną biblioteką, archiwum i izbą etnograficzną.
Budynek, w którym mieści się Centrum został wykupiony przez stowarzyszenie na własność! Zrzeszona w zespole młodzież własnym sumptem dokonała drobnych remontów i adaptacji pomieszczeń. Opracowany i realizowany przez nią projekt pod nazwą „Centrum Kultury Łemkowskiej – otwarte miejsce spotkań” uhonorowany został nagrodą Fundacji Kultury w konkursie „Małe Ojczyzny – tradycja dla przyszłości”.
Czytaj dalej...

Książę Niezłom w Alchemii Teatralnej

Czy pamiętacie jeszcze jak baliście się kiedy musieliście zejść do piwnicy? A może wciąż się boicie?  Co mogło się w niej czaić? Pośród słoików z konfiturami, sztucznej choinki i starego roweru… Spostrzegliście coś? Błysnęły wam czyjeś oczy?  Przyjrzeliście się? Czy od razu uciekliście na górę i włączyliście głupkowaty program w telewizji?

W najnowszej produkcji  młodych alchemików sen i wirtualny świat miesza się z rzeczywistością, a ludzie zakładają maski. Co się stanie gdy postanowią je ściągnąć i ujawnić prawdziwe oblicza?

Przekonajcie się 23 czerwca o 18:30 w świdnickim teatrze, wówczas też rozstrzygniemy konkurs na sztukę teatralną.

ZAPRASZAMY
Czytaj dalej...

Polska vs. Niemcy - mecz młodzików w Strzegomiu

  • Dział: SPORT
Zapraszamy wszystkich Państwa na najbliższą sobotę (24 czerwca) do Strzegomia, na stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza, gdzie rozegrane zostaną mecze piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami Niemiec i Polski. Co prawda drużyny biorące udział w meczach to młodzież z klubów sportowych partnerskich powiatów ze Świdnicy i Bergstrasse (Niemcy), ale w kontekście rozgrywanych właśnie Mistrzostw Europy U-21 warto popatrzeć na młodzików, którzy być może kiedyś zasilą szeregi reprezentacje obu krajów. 

Podczas rozgrywek będzie można także podziwiać "Piękniejszą stronę futbolu" czyli .... kibicować dziewczęcej reprezentacji Powiatu Świdnickiego złożonej z zawodniczek sekcji piłki nożnej kobiet MKS Polonia Świdnica. Dziewczyny zagrają mecz z kobiecą reprezentacją z niemieckiego Powiatu Bergstrasse. 

Zapraszam serdecznie w najbliższą sobotę, 24 czerwca, do Strzegomia, w godzinach od 11 do 16.


/Starostwo Powiatowe w Świdnicy/
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS